Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Susza rolnicza – zgłoś straty swojej gminie

14.06.2018

Drukuj

Susza rolnicza – zgłoś straty swojej gminie

Artykuł dostępny

r e k l a m aWedług danych IUNG-PIB w Puławach na terenie Polski suszę odnotowano we wszystkich wojewуdztwach. Największe zagrożenie występuje w uprawach zbóż jarych, na ok. 48,9% powierzchni tych upraw.

Polecany artykuł

Minister apeluje o zgłaszanie szkód wyrządzonych przez suszę!Monitoring Suszy Rolniczej w Polsce prowadzony jest na stronie internetowej (TUTAJ), gdzie każdy może sprawdzić, jak wygląda sytuacja w jego gminie, dla takich upraw jak:
 1. Zbóż ozimych;
 2. Zbóż jarych;
 3. Kukurydzy na ziarno;
 4. Kukurydzy na kiszonkę;
 5. Rzepaku i rzepiku;
 6. Ziemniaka;
 7. Buraka cukrowego;
 8. Chmielu;
 9. Tytoniu;
 10. Warzyw gruntowych;
 11. Drzew owocowych;
 12. Krzewów owocowych;
 13. Truskawek;
 14. Roślin strączkowych.

Jak informowaliśmy wcześniej, minister Krzysztof Jurgiel zobowiązał wojewodów do niezwłocznego powoływania komisji szacujących straty.

Zanim jednak w urzędach wojewódzkich i gminnych zostaną powołane komisje, rolnicy mogą zgłaszać szkody do odpowiednich instytucji. W takim celu należy pobrać odpowiedni wniosek w urzędzie gminy, a jeśli gmina nie ma wzoru takiego wniosku, na piśmie przedstawić prośbę o oszacowanie strat w wyniku suszy. Dopiero po otrzymaniu takiego pisma od rolnika burmistrz może wystąpić do wojewody o powołanie gminnej komisji. 

Poszkodowani rolnicy mogą, poza odszkodowaniami z zakładów ubezpieczeń, ubiegać się o:
 • kredyt preferencyjny, zarówno obrotowy na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, jak i na odtworzenie środków trwałych;
 • udzielenie przez Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego odroczenia i rozłożenia na raty płatności z tytułu umów sprzedaży i dzierżawy nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz ulg w opłatach czynszu, a także umorzenia raty płatności czynszu z tytułu umów dzierżawy;
 • udzielenie przez wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast ulg w podatku rolnym, na indywidualny wniosek producenta rolnego.

Decyzje o innych formach pomocy dla rolników poszkodowanych w wyniku suszy będą podejmowane po zakończeniu prac komisji.

al na podst. MRiRW
fot. Ignaczewski

Polecane dla Ciebie:

article icon

Rynek świń: Fakty są bezlitosne

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii