W trzecim okresie raportowania tj. od 11 kwietnia do 10 czerwca 2021 r. średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła –56 mm. Zmniejszyła się ona o 34 mm w stosunku do poprzedniego okresu (1.IV–31.V).
Janusz Biernacki16 czerwca 2021, 14:18
Największy deficyt wody odnotowano na Równinie Gryfickiej i na Wysoczyźnie Łobeskiej od –150 do –169 mm. Nieco mniejsze wystąpiły na Równinie Białogardzkiej, Nowogardzkiej, na Pojezierzu Drawskim i Ińskim oraz na Polesiu Zachodnim, Wysoczyźnie Lubartowskiej, Płaskowyżu Nałęczowskim (patrz mapa). W wyniku występujących warunków wilgotnościowych w bieżącym okresie raportowania, IUNG – PIB stwierdza wystąpienia suszy rolniczej na terytorium Polski na terenie siedmiu województw:
zachodniopomorskiego,
lubelskiego,
pomorskiego,
łódzkiego
warmińsko-mazurskiego,
świętokrzyskiego,
mazowieckiego.
Susza występowała w czterech uprawach:
zbóż jarych,
zbóż ozimych,
truskawek,
krzewów owocowych.
W uprawach zbóż jarych suszę odnotowano w 170 gminach, na oziminach w 107, w uprawach truskawek w 60, a na plantacjach krzewów owocowych w 51.
Instytut stwierdza ponadto, że niedobory wody dla roślin uprawnych od 11 kwietnia do 10 czerwca były bardzo zróżnicowane. Największy jej deficyt odnotowano w woj. zachodniopomorskim, gdzie można spodziewać się obniżenia polonów o co najmniej 20% w skali gminy w stosunku do plonów uzyskanych w średnich warunkach pogodowych w czterech uprawach. W woj. lubelskim zjawisko notowano w trzech uprawach, w łódzkim i pomorskim w dwóch, a w warmińsko-mazurskim, świętokrzyskim i mazowieckim – po jednej. [bie]