Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Świąteczna prognoza pogody wg światowego modelu meteo

Obrazek

Ostatnia dekada grudnia to dla większości z nas szczególnie ważny, świąteczny okres. Z kolei dla upraw ozimych to początek astronomicznej i kalendarzowej zimy. Dobrze zatem wiedzieć, jaka aura będzie towarzyszyła zarówno nam, jak i uprawom polowym podczas najbliższych dni.

Janusz Biernacki25 grudnia 2021, 10:45
Chociaż mamy w kraju prężnie działające instytucje związane z monitorowaniem pogody i wielu specjalistów w zakresie jej prognozowania, warto sporadycznie spojrzeć, co w czasie tych świąt i kilku najbliższych dni przewidują dla naszego regionu (Europy) światowe, meteorologiczne modele pogodowe.
Zatem, czyje prognozy okażą się bliższe rzeczywistym zdarzeniom – krajowe, czy zagranicznie?
Umiarkowane opady
Według przewidywań publikowanych na stronie internetowej serwisu World Ag Weather, od 26 do 30 grudnia 2021 r. niewielkie opady wystąpią w środkowym pasie Polski i wyniosą od 2 do 5 mm, a na południu będą nieco większe – od 5 do 10 mm. Model pogodowy nie przewiduje natomiast w tych dniach opadów w północnej połowie kraju (patrz mapka).
Temperatura maksymalna
Prognoza dotycząca temperatury maksymalnej przewiduje na te dni wartości dodatnie, tj. od 2 do 5°C w pasie nadmorskim oraz w zachodniej i południowej Polsce. Z kolei w północno-wschodnim regionie kraju termometry pokażą wartości poniżej zera, które będą oscylowały w przedziale od –1 do –4°C (patrz mapka).
Temperatura minimalna
Globalny pogodowy serwis rolniczy oszacował także zakresy temperatur minimalnych. Jak należy oczekiwać, dla całego kraju mają one wartości ujemne. W pasie nadmorskim oraz w zachodniej i południowej Polsce wyniosą od –1 do –4°C, a w północno-wschodnim regionie kraju od –4 do –8°C (patrz mapka).
Można więc przyjąć, że nie będzie tak źle, gdyż przewidywana temperatura minimalna nie powinna zagrozić oziminom, a ponadto w najzimniejszych częściach kraju występuje okrywa śnieżna, oby była jak najgrubsza i utrzymała się jak najdłużej.
[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)