Jesteś w strefie Premium
Temperatura staje się coraz groźniejsza

Mamy coraz krótszy dzień i napływa do kraju powietrze o coraz niższej temperaturze. Przymrozki to już nie tylko zjawisko przygruntowe. Lokalnie temperatura gleby na głębokości 5 cm dochodzi do wartości zbliżonych do 0°C.
Ostatnie doby, a zwłaszcza poranki, były dość mroźne, a zjawisko objęło niemal cały kraj, omijając dosłownie kilka lokalizacji. W kilku miejscowościach można już mówić o przygruntowym mrozie, a nie przymrozku. Ostatniej doby temperatura 5 cm nad powierzchnią gleby była na poziomie ok. –6°C lub znacznie ją przekraczała. Przykładowo, 11.10 w kilku miejscowościach wynosiła ona:
- Wierzchowo (woj. zachodniopomorskie) –5,8°C,
- Kórnik (woj. wielkopolskie) –5,8°C,
- Śliwice (woj. kujawsko-pomorskie) –8,4°C,
- Toruń (woj. kujawsko-pomorskie) –6,2°C,
- Olsztyn (woj. warmińsko-mazurskie) –6,5°C,Biebrza (woj. podlaskie) –9,3°C,
- Jarocin (woj. podkarpackie) –7,0°C.
Gleba coraz zimniejsza
Wraz ze spadkiem temperatury powietrza ochładza się gleba, co wiąże się z ograniczeniem procesów fotosyntezy i wegetacji – rozwoju roślin. Bardziej szczegółowe zestawienie i obrazujące większą liczbę lokalizacji przedstawia poniższa tabela.

Z tego zestawienia wynika, że minionej doby średnia temperatura powietrza na wysokości 2 m (poziom pomiaru w klatce meteorologicznej) była dodatnia i wynosi od 4,5 do 7,7°C. Natomiast temperatura minimalna przy gruncie (5 cm nad powierzchnią gleby) była ujemna w zdecydowanej większości lokalizacji. Najniższe jej wartości odnotowano w Toruniu (–6°C ) i Suwałkach (–6,1°C).
Bardziej niepokojącym zjawiskiem jest jednak znaczące ochłodzenie się także gleby na głębokości 5 cm. To poziom penetracji warstwy ornej przez kiełkujące obecnie ziarna zbóż. W tym parametrze w Suwałkach odnotowano temperaturę bliską zamarzaniu wody (0,0°C ), a w Warszawie i Lesku (woj. podkarpackie) tylko 1,5°C, a wiele na poziomie zbliżonym do 3°C.
Trzeba mieć także na uwadze, że to również temperatura wody, z której korzystają ziarniaki i młode korzenie roślin. W tych warunkach może dość do zaburzenia wschodów, pobierania składników pokarmowych, ograniczenia tempa rozwoju, a ostatecznie zmniejszenia polowej obsady roślin. Jedynym pozytywnym elementem jest niekorzystny wpływ tych zakresów temperatur na rozwój chorób, a zwłaszcza szkodników, które mogą zostać przez przymrozki zlikwidowane metodą naturalną. Z kolei siewki, zwłaszcza w fazie szpilkowania, znoszą te warunki dość dobrze.
[bie]
Przeczytaj również
pobieranie składników pokarmowychprzygruntowe przymrozkirozwój roślin faza siewektemperatura gleby na głębokości 5 cmtemperatura minimalna nad powierzchnią gruntuwegetacja roślin
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora