Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Termin wiosennego nawożenia, co się zmieni? Zbliża się aktualizacja rozporządzenia!

Obrazek

Zbliża się aktualizacja rozporządzenia w sprawie przyjęcia tzw. programu azotanowego - zapewnia ministerstwo rolnictwa. Wcześniej organizacje rolnicze apelowały do rządu o przyśpieszenie prac nad przepisami, które mają wprowadzić m.in. elastyczny termin nawożenia. Jakie zmiany zostały zarekomendowane?

wk24 stycznia 2023, 12:31

Stały Komitet Rady Ministrów 16 stycznia 2023 r. przyjął projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przyjęcia Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu poinformowało w poniedziałek ministerstwo rolnictwa.

Co się zmienia? Jaki termin zostanie wyznaczony na wiosenne nawożenie?

Projekt rozporządzenia wprowadza m.in. zmiany dotyczące zastosowania elastycznego wiosennego terminu nawożenia. Rekomendowaną formą zmiany obowiązujących przepisów Programu działań jest wykorzystanie wskaźnika przekroczenia wartości progowych sumy temperatur warunkujących rozpoczęcie fizjologicznych i metabolicznych zmian w zakresie wzrostu i rozwoju roślin
Jako termin rozpoczęcia stosowania nawozów azotowych mineralnych oraz płynnych i stałych nawozów naturalnych proponuje się datę przejścia średniej dobowej temperatury powietrza przez próg:

  • 3°C - dla roślin zasianych jesienią
  • oraz 5°C - dla pozostałych gatunków roślin.

Jako przejście przez próg danej temperatury należy wskazać termin, w którym przez 5 dni następujących po sobie, każdego dnia, średnia dobowa temperatura powietrza przekroczyła 3°C lub termin, w którym przez pięć dni następujących po sobie, każdego dnia średnia dobowa temperatura powietrza przekroczyła 5°C.

Wykaz powiatów, w których będzie możliwe wcześniejsze stosowanie nawozów, po uwzględnieniu średniej dobowej temperatury powietrza, będzie publikowany  codziennie, od 1 do ostatniego dnia lutego, na stronie internetowej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego: agrometeo.imgw.pl/

Rolnicy się niecierpliwią - czy to będzie kolejny rok bez zmian?

Tydzień temu z apelem o przyśpieszenie rządowych prac nad zmianami w programie azotanowym zwrócił się do ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych (PZPRZ).

Czytaj także: Program nawożenia azotowego na nowych zasadach. Zobacz, co zmieni się w przepisach!

- Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych obawia się, że prace nad ww. rozporządzeniem trwają zbyt długo, i kolejny sezon rolnicy będą mieli związane ręce – jeśli chodzi o decyzję, kiedy zastosować azot – z uwagi na wciąż jeszcze obowiązujące przepisy. Podkreślmy raz jeszcze – przepisy nieprzystające do zasad prawidłowej agrotechniki. Tegoroczne warunki pogodowe są w większej części naszego kraju takie, że w zasadzie już w styczniu być może warto byłoby podać roślinom uprawnym azot. Związek zwraca się o pilną odpowiedź – kiedy ww. rozporządzenie wejdzie w życie i czy rolnicy będą mieli szansę skorzystać z tych zmienionych przepisów już wiosną 2023 r. Rolnicy z niecierpliwością czekają na decyzję – napisał Stanisław Kacperczyk prezes PZPRZ do ministra infrastruktury.

wk
fot. arch. topagrar - SierszeńskaWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)