Jesteś w strefie Premium
Tydzień pod znakiem podwyżek

Koniec tygodnia przynosi kolejne podwyżki cen skupu zbóż. Dziś najczęściej dotyczą one pszenicy konsumpcyjnej.
Podwyżki stawek za pszenicę konsumpcyjną wynoszą dzisiaj od 10 zł/t w woj. łódzkim, wielkopolskim i lubelskim do 40 zł/t w woj. zachodniopomorskim. Wyraźnie widać, że skupujący poszukują towaru o dobrych parametrach. A te wypadają różnie w zależności od regionu kraju. Rolnicy nie narzekają na zawartość białka. gorzej jest już z liczbą opadania czy gęstością ziarna. Z relacji skupujących wynika, że nawet aż 80% pszenicy na śląsku ma problem z liczbą opadania. W Wielkopolsce z osiągnięciem granicznej wartości tego parametru (220 sekund) ma mieć problem 50% zbieranego ziarna, a na Kujawach 30%. Problemy są też z gęstością. Sami rolnicy przyznają jednak, że ziarno mimo że jest drobniejsze w tym roku to jednak jest „ciężkie”. To pozwala im wnioskować, że wyższe ceny skupu na dziś skupujący próbują zbijać przez śrubowanie niektórych parametrów.
Podwyżki dotknęły też pszenżyto. Średnio wynoszą one 20 zł/t, a najwyższe stawki na to zboże obowiązują dzisiaj w woj. pomorskim i zachodniopomorskim: odpowiednio 670 i 660 zł/t netto. Coraz więcej można też dostać za żyto. Ziarno konsumpcyjne kosztuje do 630 zł/t, a paszowe do 610 zł/t (woj. pomorskie).
Coraz więcej „siedemsetek”
Coraz więcej skupów oferuje za pszenicę konsumpcyjną 700 i więcej zł/t. W sporej części wciąż obowiązują stawki niższe – poniżej 700 zł/ha, podczas gdy za pszenicę paszową coraz częściej można już otrzymać powyżej 700 zł/t. Tak jest w niektórych punktach skupu w woj. warmińsko-mazurskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim i wielkopolskim. W tym ostatnim jeden z punktów oferuje nawet 730 zł/t netto, ale ziarno trzeba do niego dowieźć.Podwyżki dotknęły też pszenżyto. Średnio wynoszą one 20 zł/t, a najwyższe stawki na to zboże obowiązują dzisiaj w woj. pomorskim i zachodniopomorskim: odpowiednio 670 i 660 zł/t netto. Coraz więcej można też dostać za żyto. Ziarno konsumpcyjne kosztuje do 630 zł/t, a paszowe do 610 zł/t (woj. pomorskie).
Średnie ceny skupu zbóż w sprawdzanych przez nas skupach z dzisiejszej sondy:
- pszenica konsumpcyjna – 714 zł/t,
- pszenica paszowa – 668 zł/t,
- żyto – 558 zł/t,
- pszenżyto – 607 zł/t,
- jęczmień – 625 zł/t
- kukurydza sucha – 654 zł/t,
- kukurydza mokra – 422 zł/t.
Pszenica najdroższa od trzech lat
Jak podaje Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) w sezonie 2018/2019 zbiory pszenicy na świecie wyniosą 721 mln ton. Wcześniejsze prognozy mówiły o 737 mln ton. Zbiory z sezonie 2017/2018 wyniosły 758 mln ton, a to oznacza, że ten sezon zapisze się w historii z najniższymi zbiorami w ostatnich 5 latach. Powodem jest oczywiście m.in. susza dotykające głównych producentów pszenicy w Unii Europejskiej. To wszystko spowodowało, że cena pszenicy na Matif już w środę w tym tygodniu przekroczyła kwotę 200 euro/t. To najwyższy poziom od lipca 2015 r.Obecna stawka za pszenicę w kontrakcie wrześniowym na Matif to 197,75 euro/t. Za oceanem w Chicago w środę kontrakt sierpniowy wyceniono na 199,1 $/t, a na chwilę obecną stawka wynosi 193,7 $/t.
Kłopot z ziarnem siewnym
Drobne ziarno pszenicy ozimej w tym roku to obawy o jakość i dostępność kwalifikowanego materiału siewnego. Obawy te już zdają się potwierdzać. Jedna z firm nasiennych informuje, że zbierane zboże jest na tyle drobne, że już podczas czyszczenia spora część odpada. To niestety oznacza, że do samych siewów może nie być wiadomo, ile i jakich odmian możemy spodziewać się na rynku. Pozwala to też przypuszczać, że ceny materiału siewnego będą wyższe o czym zresztą mówi się już od paru miesięcy– mniej więcej od momentu, kiedy dotknęła nas susza. Sami rolnicy nie ukrywają, że w tym roku będą w większej ilości niż zwykle korzystać z własnego ziarna. Drobniejsze ziarniaki mają rekompensować np. większą normą wysiewu.Sprawdź ceny skupu zbóż na koniec tygodnia.
jd, fot. Adamczewska
Przeczytaj również

cena pszenicycena pszenżytacena zbóż paszowychcena żytaceny pszenicy na giełdachceny skupu zbóżrynek zbóż
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora