Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium

Tydzień pod znakiem podwyżek

Obrazek

Koniec tygodnia przynosi kolejne podwyżki cen skupu zbóż. Dziś najczęściej dotyczą one pszenicy konsumpcyjnej.

Jacek Daleszyński27 lipca 2018, 15:40
Podwyżki stawek za pszenicę konsumpcyjną wynoszą dzisiaj od 10 zł/t w woj. łódzkim, wielkopolskim i lubelskim do 40 zł/t w woj. zachodniopomorskim. Wyraźnie widać, że skupujący poszukują towaru o dobrych parametrach. A te wypadają różnie w zależności od regionu kraju. Rolnicy nie narzekają na zawartość białka. gorzej jest już z liczbą opadania czy gęstością ziarna. Z relacji skupujących wynika, że nawet aż 80% pszenicy na śląsku ma problem z liczbą opadania. W Wielkopolsce z osiągnięciem granicznej wartości tego parametru (220 sekund) ma mieć problem 50% zbieranego ziarna, a na Kujawach 30%. Problemy są też z gęstością. Sami rolnicy przyznają jednak, że ziarno mimo że jest drobniejsze w tym roku to jednak jest „ciężkie”. To pozwala im wnioskować, że wyższe ceny skupu na dziś skupujący próbują zbijać przez śrubowanie niektórych parametrów.

Coraz więcej „siedemsetek”

Coraz więcej skupów oferuje za pszenicę konsumpcyjną 700 i więcej zł/t. W sporej części wciąż obowiązują stawki niższe – poniżej 700 zł/ha, podczas gdy za pszenicę paszową coraz częściej można już otrzymać powyżej 700 zł/t. Tak jest w niektórych punktach skupu w woj. warmińsko-mazurskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim i wielkopolskim. W tym ostatnim jeden z punktów oferuje nawet 730 zł/t netto, ale ziarno trzeba do niego dowieźć.
Podwyżki dotknęły też pszenżyto. Średnio wynoszą one 20 zł/t, a najwyższe stawki na to zboże obowiązują dzisiaj w woj. pomorskim i zachodniopomorskim: odpowiednio 670 i 660 zł/t netto. Coraz więcej można też dostać za żyto. Ziarno konsumpcyjne kosztuje do 630 zł/t, a paszowe do 610 zł/t (woj. pomorskie).

Średnie ceny skupu zbóż w sprawdzanych przez nas skupach z dzisiejszej sondy:
  • pszenica konsumpcyjna – 714 zł/t,
  • pszenica paszowa – 668 zł/t,
  • żyto – 558 zł/t,
  • pszenżyto – 607 zł/t,
  • jęczmień – 625 zł/t
  • kukurydza sucha – 654 zł/t,
  • kukurydza mokra – 422 zł/t.

Pszenica najdroższa od trzech lat

Jak podaje Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) w sezonie 2018/2019 zbiory pszenicy na świecie wyniosą 721 mln ton. Wcześniejsze prognozy mówiły o 737 mln ton. Zbiory z sezonie 2017/2018 wyniosły 758 mln ton, a to oznacza, że ten sezon zapisze się w historii z najniższymi zbiorami w ostatnich 5 latach. Powodem jest oczywiście m.in. susza dotykające głównych producentów pszenicy w Unii Europejskiej. To wszystko spowodowało, że cena pszenicy na Matif już w środę w tym tygodniu przekroczyła kwotę 200 euro/t. To najwyższy poziom od lipca 2015 r.
Obecna stawka za pszenicę w kontrakcie wrześniowym na Matif to 197,75 euro/t. Za oceanem w Chicago w środę kontrakt sierpniowy wyceniono na 199,1 $/t, a na chwilę obecną stawka wynosi 193,7 $/t.

Kłopot z ziarnem siewnym

Drobne ziarno pszenicy ozimej w tym roku to obawy o jakość i dostępność kwalifikowanego materiału siewnego. Obawy te już zdają się potwierdzać. Jedna z firm nasiennych informuje, że zbierane zboże jest na tyle drobne, że już podczas czyszczenia spora część odpada. To niestety oznacza, że do samych siewów może nie być wiadomo, ile i jakich odmian możemy spodziewać się na rynku. Pozwala to też przypuszczać, że ceny materiału siewnego będą wyższe o czym zresztą mówi się już od paru miesięcy– mniej więcej od momentu, kiedy dotknęła nas susza. Sami rolnicy nie ukrywają, że w tym roku będą w większej ilości niż zwykle korzystać z własnego ziarna. Drobniejsze ziarniaki mają rekompensować np. większą normą wysiewu.


Newsletter rynkowy
Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)