Reklama zniknie za 11 sekund

Uciążliwi sąsiedzi rzepaku

Obrazek

Wkrótce znów będziemy chronić rzepak przed chwastami. Wśród nich znajdą się gatunki uciążliwe, na które warto zwrócić szczególną uwagę.

Jacek Daleszyński25 lipca 2019, 08:00
Do uciążliwych gatunków chwastów występujących na plantacjach rzepaku ozimego należą m.in. stulicha psia, farbownik polny, bodziszek drobny oraz maki. Stulicha psia podobnie jak rzepak należy do rodziny kapustowatych. Jest to gatunek preferujący stanowiska o glebach kamienistych, piaszczystych, również próchnicznych. Farbownik polny (dawniej krzywoszyj polny) zazwyczaj spotykany jest na piaszczystych, lekkich glebach, o lekko kwaśnym odczynie. Bodziszek drobny występuje najczęściej na żyznych, próchnicznych, wapiennych glebach, zasobnych w azot. Mak polny z kolei zazwyczaj występuje na stanowiskach o glebach gliniastych, piaszczysto-gliniastych i próchnicznych, cechujących się dużą zasobnością w bor i azot.

Oporne najlepiej doglebowo

Do zwalczania chwastów uciążliwych warto przystąpić jak najwcześniej. Dobrym rozwiązaniem jest wykonanie zabiegu doglebowego. Warto zwrócić tu uwagę na znajomość historii pola, która pozwoli ocenić przewidywany skład gatunkowy chwastów, które mogą wystąpić na danej plantacji. Rozsądnym rozwiązaniem jest tu również zabieg z zastosowaniem kilku substancji czynnych, co pozwoli na zwalczenie szerszego spektrum chwastów. Wybór substancji o różnych mechanizmach działania jest ważny również w kontekście przeciwdziałania odporności chwastów na herbicydy.

Więcej o jesiennej walce z chwastami uciążliwymi i nie tylko przeczytasz w najnowszym, sierpniowym wydaniu „top agrar Polska” od strony 98.


jd, fot. Daleszyński


Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)