Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Ukraina: Brakuje kombajnistów na żniwa - walczą na froncie

Obrazek

Żniwa w Ukrainie rozpoczęły się już jakiś czas temu, ale już w przededniu zbiorów producenci rolni zgłaszali problem – brakuje kombajnistów, które zostali zmobilizowani do armii i walczą na froncie - mówi Rusłan Chomicz, właściciel gospodarstwa rolnego „Lebedyn”.

Maryia Khamiuk16 lipca 2022, 12:31

Jak twierdzi Chomicz, to jest poważny problem, ponieważ nikt konkretnego kombajnisty nie może zastąpić, Tylko on zna swój sprzęt i najlepiej go czuje podczas pracy.

- U mnie (w gospodarstwie) będą stały dwa kombajny, ponieważ nasi pracownicy są teraz w wojsku. Dlatego byłoby właściwe, żeby chociaż na okres żniw armia zwróciła niektórych kombajnistów i mechanizatorów do naszych gospodarstw – mówi Rusłan Chomicz.

Jak twierdzi rolnik, ich (kombajnistów i mechanizatorów) chwilowa nieobecność będzie prawie niezauważalna – przez pewien czas w oddziałach wojskowych nie będzie 1-2 osób. A na poziomie całego kraju kombajnistów potrzeba około tysiąca. Powrót kierowców na 1-1,5 miesiąca radykalnie poprawi wydajność i szybkość zbiorów.

- I taka decyzja musi być podjęta pilnie na poziomie rządu i parlamentu – podsumował rolnik.

Trudno jednak spodziewać się, że życzenia właścicieli gospodarstw się spełnią. Armia ukraińska cały czas jest związana ciężkimi walkami na Wschodzie kraju. Rosja nie prowadzą bardzo powolną, ale skuteczną ofensywę. I mimo zaciętego oporu Ukraińców i ich kontrataków, nadal mają przewagę militarną oraz kontrolują i okupują już ponad 25% terytorium Ukrainy.

oprac. mk na podstawie AgroTimes
Fot. Envato Elements
Picture of the author
Autor Artykułu:Maryia Khamiuk
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)