Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Ukraina: wbrew oczekiwaniom zasiano znacznie więcej słonecznika

Obrazek

Jak wynika z ostatniej analizy zdjęć satelitarnych przeprowadzonej przez firmę Kleffmann Digital RS GmbH, szczególnie na terenach dotkniętych wojną ukraińscy rolnicy zasiali rokrocznie więcej słonecznika.

Dominika Mulak5 października 2022, 15:33
Według ostatniej analizy zdjęć satelitarnych przeprowadzonej 29 września przez firmę Kleffmann Digital RS GmbH, która zajmuje się badaniami rynku rolnego, areał słonecznika w Ukrainie pod zbiory w 2022 roku znacznie się powiększył, co zdecydowanie przeczy ostatnim szacunkom oficjalnych organów w tym kraju. Zdaniem firmy, opierając się na wynikach ich własnego satelitarnego systemu cyfrowego rozpoznania terenu (CropRadar), słonecznik znajdował się na obszarze 6,9 mln ha. Byłoby to o 400 tys. ha więcej niż w ubiegłym roku, pomimo wojny w kraju. 

Jak podaje firma, w tym roku siewy słonecznika w Ukrainie były opóźnione z powodu niskich temperatur i przede wszystkim wojny. Zdjęcia satelitarne pokazują, że wiele pól słonecznika znajduje się w regionach szczególnie dotkniętych konfliktem zbrojnym. Jednak w dużej części kraju opady deszczu były na tyle wystarczające, aby uprawy mogły się dobrze rozwijać.

Ukraińskie Ministerstwo Rolnictwa szacuje inaczej

Tymczasem Ministerstwo Rolnictwa w Kijowie oszacowało niedawno, że w Ukrainie zasiano w tym roku zaledwie 4,8 mln ha słonecznika, z czego do 23 września br. rolnicy zebrali go z 672 tys. ha, czyli 14% całkowitej powierzchni uprawy. 

Według danych ukraińskiego Ministerstwa Rolnictwa, z ww. obszaru łącznie zebrano 1,294 mln ton nasion słonecznika. Zakładając średni plon 1,92 ton nasion słonecznika z hektara określony przez kijowski resort rolnictwa, obecne szacunki dotyczące powierzchni dałyby w tym roku całkowitą produkcję w Ukrainie około 13,2 mln ton nasion słonecznika.

Przekroczyłoby to obecną prognozę amerykańskiego Departamentu Rolnictwa USA (USDA) o 2,7 mln ton nasion słonecznika. Z kolei szacunki USDA dotyczące produkcji w Ukrainie za ubiegły rok zostałyby przekroczone o 4,3 mln ton.

Oprac. na podstawie AgE
Fot. Sierszeńska


Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)