Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Ulewy i podtopienia w całej Polsce. Kolejne niebezpieczne zjawiska przed nami

W miniony weekend w wielu miejscach w całej Polsce przeszły potężne ulewy i burze. Najgorsza sytuacja jest na południu i na wschodzie Polski. Tam miejscami w ciągu kilku godzin spadło nawet 150 mm deszczu. Taka pogoda może utrzymać się do piątku. Poszkodowani są także rolnicy. Woda zalała setki hektarów upraw.

Kamila Szałaj22 czerwca 2020, 13:41
W Małopolsce, w powiatach limanowskim i myślenickim, w nocy z soboty na niedzielę w ciągu 8 godzin spadło lokalnie od 100 do 150 mm deszczu.

W miejscowości Węglówka potok Niedźwiadek zerwał drogę powiatową. Z kolei w gminie Raciechowice zniszczona została  droga w kierunku Szczyrzyca. Bardzo  trudna sytuacja jest w Łapanowie – wieś została praktycznie zalana.

fot. OSP Skrzynka (woj. małopolskie)

Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, wysokie sumy opadów w zanotowano również w innych częściach kraju. W sobotę silna ulewa przeszła nad miejscowością Marianowo (woj. podlaskie), gdzie w ciągu godziny spadło około 50 mm deszczu, a suma opadu dobowego wyniosła 80 mm. Burze przeszły także na Warmią i Mazurami. Tylko w sobotę strażacy odnotowali 75 zdarzeń związanych z pogodą.  Jak informuje RMF FM, w miejscowości Kopijki został zerwany dach z budynku gospodarczego, a w Kajkowie po uderzeniu pioruna zapalił się dom. Natomiast po sobotnim oberwaniu chmury nad Brzezinami (woj. łódzkie) podtopione zostało centrum miasta. 
fot. OSP Skrzynka (woj. małopolskie)
 

Po opadach gwałtownie wzrósł stan wód w rzekach. Podtopionych zostało setki domów, budynków i ulic. Ucierpiały również uprawy. 


Bardzo ucierpiał Łapanów (woj. małopolskie)

Straty w uprawach

Ulewy zniszczyły wiele setek hektarów upraw. Z zalanych pól niewiele uda się uratować.

W okolicach Płońska ucierpiały m.in. truskawki i ziemniaki. 

- Woda stoi na polu, odpompowujemy ją, ale co chwila pada kolejny deszcz. Jest dramat – mówi nam pan Bartosz z Goławina (woj. mazowieckie).

- Grad uszkodził naszą plantację porzeczek. Szacujemy w tej chwili straty, ale gołym okiem widać, że kilkadziesiąt procent owoców spadło – żali się pani Danuta i na dowód przysyła zdjęcie. Porzeczki czarne po gradzie, fot. D. Adamiak

Z kolei w woj. lubelskim w sadach tworzyły się wartkie potoki.

Ucierpiały również zboża i kukurydza. Na wielu polach deszcz dosłownie położył uprawy. Potworzyły się olbrzymie stoiska wody. Poniższe zdjęcia dostaliśmy od Naszych Czytelników.


Taki smutny obrazek przysłał nam Mariusz Łukasiak.


Jacek Osojca napisał: 40 litrów na metr w 15 minut robi wrażenie

Rolnicy oczekują więc, że rząd uruchomi dla nich pomoc, a gminy niezwłocznie przystąpią do szacowania strat. 


6000 zł dla poszkodowanych 


Prezydent Andrzej Duda, który wczoraj wziął udział w posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Krakowie,  zapowiedział szybką wypłatę pieniędzy dla poszkodowanych mieszkańców Małopolski. 

- Wojewoda małopolski jest przygotowany, żeby od poniedziałku mogła być realizowana wypłata do 6 tys. zł w przypadku zalanych budynków – poinformował prezydent.


Burze i ulewy utrzymają się do piątku


Najbliższe dni nie przyniosą poprawy pogody. Jeszcze dziś synoptycy spodziewają się burz i silnych opadów deszczu, głównie we wschodniej połowie kraju. 

- Taki typ pogody może się utrzymać nawet do piątku, zwłaszcza na południu kraju – ostrzega IMGW.


Zdjęcie od Natalii Szubińskiej

Instytut ostrzega, że w rejonie górnej i środkowej Odry oraz w zlewni Nysy Kołodziej mogą wystąpić ponowne wzrosty stanów wody. Istnieje więc wysokie prawdopodobieństwo lokalnych powodzi.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało dzisiaj do mieszkańców województw: podkarpackiego, małopolskiego,  świętokrzyskiego ostrzeżenia przed wezbraniem rzek i możliwymi podtopieniami.

ksz


Picture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)