Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Ulewy na południowym wschodzie kraju

Obrazek

Wczorajsza doba pogodowo była niezwykle ciężka, zwłaszcza dla południowo-wschodnich rejonów Polski. Spadł tam deszcz wielkości miesięcznej sumy. Podtopił pola i tereny zurbanizowane.

Janusz Biernacki6 lipca 2022, 15:50
Chociaż IUNG monitoruje i stwierdza w kraju suszę rolniczą, lokalne ostatnie deszcze, występujące zwłaszcza na południowym wschodzie kraju w znaczącym stopniu nie tylko ją zniwelują, lecz także spowodowały wiele strat i podtopień. To efekt bardzo obfitych opadów, które miejscami przekraczały znacznie nawet 60 mm, tj. 60 l wody na m2 (600 tys. l/ha).
Deszcze wystąpiły też na południowym zachodzie i północy kraju, lecz nie były tak intensywne. Na większości obszarów spadło po kilka milimetrów wody lub do 11–15 mm (patrz mapa; źródło: IMGW).
Rekordowe opady
Wczorajszej doby największe opady zarejestrowano m.in. w miejscowościach:
  • Pszenno (woj. dolnośląskie)  – 27,6 mm
  • Kiełczygłów (woj. łódzkie)  –  39,8 mm
  • Sędziszów ( woj. świętokrzyskie) – 61,0 mm
  • Suchedniów (woj. świętokrzyskie) – 54,3 mm
  • Kolbuszowa (woj. podkarpackie) – 57,9 mm
  • Puławy (woj. lubelskie) – 65,3 mm
  • Cicibór (woj. lubelskie) – 71,9 mm
  • Hajnówka (woj. podlaskie) – 59,8 mm.
Tak obfite opady nie są jednak korzystne dla rolnictwa. Powodują na polach podtopienia, wyleganie roślin, zawilgocenie zbieranego siana czy słomy oraz erozję wodną. Wstrzymują też na wiele dni prace polowe, np. opryskiwanie, czy prasowanie słomy i zbiór balotów.
W generalnym rozliczeniu poprawią stan rezerw wody glebowej, co powinno częściowo zrekompensować niektórym gospodarstwom straty, zwłaszcza w później zbieranych uprawach, tj. ziemniak, burak, soja, słonecznik, czy kukurydza ziarnowa.
[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)