Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.plZaloguj
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Unia odkłada „plany” dotyczące ochrony roślin do czerwca

Obrazek

Komisja Europejska miała w marcu przedstawić swoje „ambitne plany” dotyczące ochrony roślin. Z powodu wojny w Ukrainie planowany termin został, jak na razie, przesunięty na czerwiec.

dr Maria Walerowska7 kwietnia 2022, 11:08

Urzędnicy mówią jednak jasno - odroczenie nie oznacza anulowania. Dotyczy to również obszernego prawodawstwa UE w zakresie ochrony roślin. Komisja Europejska przedstawi te plany pod koniec czerwca.

- Publikacja miała pojawić się pod koniec marca, lecz została przesunięta na 22 czerwiec - potwierdził doniesienia Andrew Owen-Griffiths, kierownik działu w Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia w Komisji Europejskiej. Owen-Griffiths dodał, że odroczenie prezentacji projektu rozporządzenia nie zmieni ambicji ani celów rozporządzenia.

Komisja Europejska planowała przedstawić swoje propozycje reformy "Dyrektywy o zrównoważonym stosowaniu pestycydów" 23 marca w Brukseli. Władze UE przesunęły jednak tę datę. Zamiast planów ochrony roślin komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski przedstawił działania kryzysowe w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę.

Zielony Ład kontra wojna w Ukrainie…

Za pomocą nowego rozporządzenia Komisja Europejska chce ustanowić pewne elementy Zielonego Ładu w UE. Głównym celem rozporządzenia jest ograniczenie do 2030 r. o 50% "stosowania chemicznych środków ochrony roślin i ryzyka z nimi związanego". Przy czym za podstawę przyjmuje się średnią z lat 2015-2017. Komisja Europejska chce zobowiązać państwa członkowskie do osiągnięcia tego celu.

Zgodnie z planami, członkowie UE mogą w indywidualnych przypadkach odstąpić od celu 50%. Na przykład, jeśli już teraz mogą wykazać się wysoką redukcją emisji. Komisja Europejska zastrzega sobie jednak prawo do podniesienia celów redukcji emisji.

Cele ambitne, pytanie jednak czy mimo wszystko nie będzie trzeba ich jeszcze przełożyć na dalszą przyszłość… W tak trudnym momencie, nie tylko dla Europy, nadrzędnym celem powinno być bezpieczeństwo żywnościowe.

Źródło: topagrar.com


Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy