Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Uzbekistan: Szarańcza niszczy rolnictwo. Czy z Azji dotrze do Europy?

Obrazek

W mediach zaczęły pojawiać się informacje z krajów Azji Środkowej o wzroście liczby szarańczy marokańskiej. Dla Uzbekistanu to oznacza tylko jedno – istnieje ryzyko rozprzestrzenienia się szarańczy na terytorium kraju. Jak duże straty spowoduje ta inwazja w rolnictwie?

Maryia Khamiuk19 czerwca 2022, 06:00

Według danych Agencji Kwarantanny i Ochrony Roślin Uzbekistanu (AKiOR) z 10 czerwca br.  na terytorium Uzbekistanu stwierdzono występowanie szarańczy marokańskiej na łącznej powierzchni 292,6 tys. hektarów. Szefowa służby prasowej AKiOR Sabina Sadinova zauważa, że istnieje ryzyko przybycia szarańczy z terytoriów sąsiednich krajów. W takich okolicznościach w strefach przygranicznych Uzbekistan przeprowadził wspólny monitoring ze służbami kwarantanny Kazachstanu (26-27 maja 2022) i Tadżykistanu (od 28 marca do 2 kwietnia). Jak podkreśliła Sadinova, sytuacja na terenach przygranicznych jest pod kontrolą.

Do tej pory przeprowadzono zabiegi chemiczne na powierzchni 284,0 tys. hektarów we wszystkich 12 regionach Uzbekistanu, czyli: kaszkadaryjskim, surchandaryjskim, dżyzackim, samarkandzkim, nawojskim, syrdaryjskim, bucharskim, andiżańskim, chorezmijskim, namangańskim, fergańskim i Republiki Karakałpacka.

W sumie w tym roku republika planuje przeprowadzić zabiegi chemiczne na obszarach o powierzchni ponad 580,3 tysięcy hektarów, gdzie może rozpowszechnić się ten szkodnik.

Czy rolnictwo Uzbekistanu ucierpi?

Chociaż szarańcza marokańska jest niszczycielska dla upraw rolnych, Agencja Kwarantanny i Ochrony Roślin twierdzi, że inwazja tego gatunku owadów nie stanowi zagrożenia dla upraw rolnych Uzbekistanu.

W Uzbekistanie jest około 200 gatunków szarańczy, w tym 6-8 gatunków, które są powszechne i niszczą pastwiska i uprawy.

Szarańcza jest dużym problemem Azji Środkowej

Szarańcza stanowi poważne zagrożenie dla rolnictwa Azji Środkowej i Kaukazu. Istnieją tam trzy główne gatunki szkodników: nadobnik włoski, szarańcza marokańska i szarańcza wędrowna. Te żarłoczne owady stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa żywnościowego krajów tych regionów.

Kraje Azji Środkowej zapamiętali 2020 rok nie tylko jako początek pandemii COVID-19 i powszechnej kwarantanny, ale także jako rok inwazji szarańczy na dużą skalę. Było to największe występowanie szkodników odnotowane w ciągu ostatnich dwóch dekad.

W lipcu 2020 roku rząd Japonii oraz Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) podjęły decyzję o przyznaniu wsparcia w wysokości 7,25 mln USD w ramach drugiego projektu mającego na celu poprawę zarządzania szarańczą w krajach Azji Środkowej.

Aby zmniejszyć szkody wyrządzone przez szarańczę, Uzbekistan planował wówczas ustanowienie systemu współpracy transgranicznej w sześciu krajach, w tym w Kazachstanie i Turkmenistanie.

3 sposoby zwalczenia tych szkodników

Istnieją trzy główne metody zwalczania szarańczy:

  • mechaniczne,
  • agrotechniczne,
  • chemiczne.

Mechaniczne środki kontroli tych owadów nie są skuteczne na dużych polach, ale można ich używać na osobistych działkach. To ręczne zbieranie i niszczenie owadów.

Jak twierdzą eksperci, w niektórych przypadkach wskazane jest wypalanie ścierniska. Ten sposób nie pozwoli pozbyć się wszystkich jaj szarańczy, ponieważ znajdują się one na głębokości 5-7 cm, a mały ogień nie będzie w stanie rozproszyć wystarczająco dużej temperatury na taką warstwę gleby.

Agrotechniczne metody zwalczania szarańczy są stosowane na dużych polach. Aby to zrobić, za pomocą specjalnej techniki gleba jest bronowana i przewracana, w wyniku czego złożone jaja są wyrzucane na powierzchnię ziemi i giną.

Preparaty chemiczne mają na celu eksterminację owadów. Są one stosowane zgodnie z instrukcją, ale w maksymalnych dopuszczalnych dawkach jednorazowo.

Dobre wyniki w walce z szarańczą uzyskuje się za pomocą lotnictwa rolniczego. Skuteczność oprysków z samolotów i dronów jest znacznie wyższa niż w przypadku opryskiwaczy naziemnych.

W niektórych krajach stosuje się także biologiczne metody zwalczania tych szkodników. Szarańcza ma bowiem wielu naturalnych wrogów w postaci zwierząt. Jest chętnie zjadana przez kuropatwy, bażanty, szpaki, wrony, wróble i inne ptaki. Żywi się nią także drób, czyli kury, kaczki i indyki. Wrogami tego owada są również żaby.

Maryia Khamiuk

Fot. Envato Elements


Picture of the author
Autor Artykułu:Maryia Khamiuk
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)