Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

W jakiej kondycji są zboża na Mazurach?

W Zakładzie Produkcyjno-Doświadczalnym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Bałcynach pod Ostródą wraz z Panią dr hab. Martą Damszel analizowaliśmy aktualną sytuację na plantacjach zbóż w województwie warmińsko-mazurskim. Nie wszyscy rolnicy wykonali jeszcze zabieg T3 na kłos. Jak wpłyną na jego przeprowadzenie przetaczające się przez kraj upały?

dr Maria Walerowska18 czerwca 2021, 20:54
– W naszym regionie wiosenne przymrozki tak naprawdę nękały rolników nie tylko w maju, ale także na początku czerwca. Ogólna kondycja zbóż jest dobra, ale to właśnie dobór odmiany jaką zdecydowaliśmy się uprawiać, właśnie teraz pokazuje, czy jest ona podatna na choroby liści oraz kłosa – mówi dr hab. Marta Damszel.

– Aktualnie fazy rozwojowe zbóż wyrównały się. Praktycznie w całym regionie północno-wschodnim zboża są wykłoszone, część pszenic jest w pełni kwitnienia, część zaczyna kwitnąć, czyli tak naprawdę jest to jak najbardziej właściwy termin zabiegu chroniącego kłos, tzw. T3. Pamiętajmy jednak, że przed nami jeszcze kilka dni z bardzo wysokimi temperaturami i nasłonecznieniem – dodaje. Oczywiście, w pszenżycie w typie żytnim czy życie musimy odczekać do zakończenia fazy kwitnienia, ponieważ jest ono obcopylne.

Jeśli chcecie dowiedzieć się, jakie choroby zaatakowały zboża w regionie północno-wschodnim koniecznie obejrzyjcie film.


Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)