Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

W "późną" pszenicę szybko z azotem

Obrazek

Sporo plantacji pszenicy ozimej zostało w zeszłym roku zasianych dużo później niż przewiduje to termin agrotechniczny. Słabo rozwinięte rośliny będą wymagały azotowego "kopa" na wiosnę.

Jacek Daleszyński23 stycznia 2017, 15:32

Termin listopadowy siewu pszenicy ozimej nikogo już dzisiaj nie dziwi, zwłaszcza rolników uprawiających buraki czy kukurydzę ziarnową. Obecnie pszenica jednak z takich siewów znajduje się w fazie 1–3 liści, czyli nie rozpoczęła jeszcze krzewienia. Trzeba będzie jej w tym pomóc poprzez zastosowanie odpowiedniej dawki azotu, w odpowiedniej formie i w odpowiednim terminie.

Przede wszystkim należy zastosować azot azotanowy, np. saletra amonowa, która jako jedyny nawóz azotowy na rynku zwiera najwięcej tej formy. Po drugie dawka uzależniona jest m.in.. od zawartości azotu mineralnego w glebie i przedplonu. Dla większości stanowisk wyniesie ona 60–80 kg/ha N. Dodatkowe 30–40 kg/ha N trzeba zastosować na stanowiskach po kukurydzy ziarnowej, na których nie zastosowano azotu na mineralizację resztek jeszcze jesienią. Zatem całkowita wiosenna dawka startowa azotu wyniesie 90–120 kg/ha (mniej na glebach cięższych, więcej na lżejszych).

Kiedy zastosować azot? Jak najwcześniej, tzn. jeśli tylko uda się wjechać w pole. Są jednak pewne wyjątki wynikające z przepisów o nawożeniu:

  • gleba nie może być zamarznięta poniżej głębokości 30 cm,
  • nie może być zalana i pokryta śniegiem,
  • pole nie może się znajdować na OSN.

Jeśli którykolwiek z tych przypadków ma miejsce to z azotem można wjechać w pole dopiero od 1 marca.

Więcej na ten temat przeczytasz w najnowszym numerze "top agrar Polska". Zachęcamy do lektury.

jd, fot. DaleszyńskiPicture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)