Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Wapno wapnu nie jest równe

Obrazek

Na rynku jest ogromny wybór różnego rodzaju nawozów wapniowych. Jakie wapno wybrać na lekkie i mozaikowate stanowisko, a jakie na gleby cięższe?

dr Maria Walerowska27 lipca 2018, 06:00

Różnorodność asortymentu na rynku nastręcza trudności z wyborem najlepszej formy wapna, zwłaszcza dla gleb lekkich i mozaikowatych. Potrzeby roślin w stosunku do Ca są niewielkie, ale wapno przede wszystkim spełnia rolę odkwaszającą̨. Rodzaj wapna dobierany powinien być́ na podstawie analizy pH oraz kategorii gleby – lekka, średnia, ciężka.

Wapno tlenkowe nadaje się̨ przede wszystkim na gleby cięższe i średnie, których odczyn zmienia się̨ bardzo powoli, nawet do 24 miesięcy. Na tych glebach nie ma niebezpieczeństwa gwałtownej zmiany odczynu, gdyż̇ odznaczają̨ się̨ one wysoką zdolnością̨ buforową.

Na glebach lżejszych bardziej celowe jest natomiast stosowanie wapna węglanowego, które jest znacznie łagodniejsze w działaniu. Jeżeli zależy nam na szyb- kim efekcie odkwaszającym na glebach lekkich, powinniśmy wybierać́ wapna węglanowe o reaktywności w cytrynianie co najmniej 80–90%. W tym przypadku warto wziąć pod uwagę̨ kredę̨ lub bardzo dobrze zmielone wapno węglanowe.Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)