Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Wapnowanie po nowemu - zobacz relację z naszego webinarium!

Kto jak kto, ale Państwo – Czytelnicy "top agrar Polska", nie muszą być szczególnie namawiani do wapnowania. I to prawda, wiecie doskonale jak ważne jest regulowanie i utrzymanie właściwego pH gleb! Ale okazuje się, że temat odkwaszania jest wbrew pozorom bardzo skomplikowany, zwłaszcza w nowoczesnych technologiach. Bo jak stosować wapno, kiedy np. nie używa się pługa lub w ogóle sieje bezpośrednio w mulcz ze ścierniska? Jak przemieszcza się wapno w technologii strip-till? Kiedy można przewapnować i czym to skutkuje? Czy lepiej wapnować raz na 3-5 lat, czy co roku, ale mniejszymi dawkami, a jeśli to drugie, to na ile i w jakich warunkach to jest skuteczne?

dr Maria WalerowskaTomasz Czubiński3 września 2020, 14:44
Wyżej wymienione pytania, to tylko wycinek tych, które padły podczas webinarium na temat wapnowania, jakie miało miejsce 2 września 2020 r. Zaproszonymi ekspertami byli prof. Stanisław Pietr z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i Marek Krysztoforski z CDR w Radomiu. Wygłosili oni niezwykle ciekawe wykłady na temat mikrobiologii gleby i nowoczesnego podejścia do wapnowania. Rozwiali mity na temat szczepionek, które mają niby użyźnić glebę, doradzili, jak wapnować we współczesnych technologiach, ile są warte różne rodzaje wapna i kiedy można pozwolić sobie na tańszy, a kiedy konieczny jest droższy produkt.
 
Podczas webinarium padło wiele ciekawych pytań, które zadawaliśmy na bieżąco ekspertom oraz na koniec miała miejsce dynamiczna dyskusja na zgłaszane przez słuchaczy pytania. Zapraszamy do wysłuchania całego webinarium, którego partnerem było Stowarzyszenie Przemysłu Wapienniczego!

mwal, tcz


Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Picture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)