Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Wapnowanie w zimie?

W niektórych regionach, zwłaszcza na południu kraju, opady deszczu i przeciągający się zbiór kukurydzy uniemożliwił wykonanie wapnowania w terminie. Pytacie, czy można wykonać ten zabieg w grudniu lub styczniu?

dr Maria Walerowska17 grudnia 2021, 13:05

Pogłówne stosowanie wapna jest jakimś rozwiązaniem, ale trzeba pamiętać, że próba podniesienia odczynu nawozem zastosowanym na powierzchni gleby nie spowoduje na pewno zmiany odczynu, tak jak w przypadku podania wapna po żniwach. Wapno musi być wymieszane z glebą, najlepiej na całej głębokości warstwy ornej, jeśli to możliwe.

Czasami jednak pogoda krzyżuje plany. Pewnym rozwiązaniem jest zastosowanie wapna pogłównie. Wtedy warto zastanowić się nad granulowanym. Jest ono droższe od sypkiego, ale łatwe do stosowania. Po wmyciu takiego wapna przez deszcz zadziała ono na głębokości maksymalnie kilku centymetrów, czyli poza strefą, gdzie będzie rosła główna masa korzeni. Dlatego takie wapnowanie traktować należy interwencyjnie.

Zwróć uwagę na reaktywność

Ważna jest także reaktywność wapna. Im jest ona wyższa, tym lepszy efekt działania granuli. Jak to wywnioskować, jeśli producent nie podaje reaktywności? Warto poszukać informacji o odmianie wapna. Wynika ona z surowca, z którego zostało przygotowane. Najlepsze jest wapno kredowe, z uwagi na wysoką naturalną reaktywność (odmiany 06a–09a). Wapno z przerobu skał wapiennych jest nieco gorsze pod tym względem (odmiany 01–04).

Fot. WalerowskaPicture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)