Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Więcej bioróżnorodności

Obrazek

W trakcie debaty po pierwszej sesji tematycznej V Forum skupiliśmy się na zagadnieniu, jak dopasować wymogi UE dotyczące bioróżnorodności do praktyki rolniczej. Mają one na celu zarówno spełnienie oczekiwań klientów w odniesieniu do jakości produktów rolnych, jaki i zwiększenie dbałości o glebę – fundamentu produkcji roślinnej.

Janusz Biernacki19 grudnia 2020, 07:45
Z nowymi założeniami w zakresie bioróżnorodności, czego wymaga nowa perspektywa WPR, łączy się nieodzownie płodozmian. Jego zawężenie gatunkowe lub czasowe prowadzi do spadku plonów czy słabszych efektów polowych, nawet po właściwie zastosowanych środkach produkcji. Z takimi skutkami boryka się obecnie wielu rolników uprawiających np. rzepak i o tym mówił podczas debaty m.in. prof. Hansgeorg Schönberger. – Kłopot pojawia się, gdy rzepak uprawiany jest zbyt często na jednym polu, raz na 2–3 lata. Problemem stają się wówczas choroby, np. werticilioza, czy kiła kapusty – powiedział doradca z firmy N.U. Agrar. Duży wpływ na plony ma także pogoda, zwłaszcza jesienią. – W tym czasie rośliny kodują plon i jakiekolwiek zaburzenia ograniczają ten potencjał. Wiosną rolnicy mogą go tylko utrzymać, a nie zwiększyć – dodał Artur Kozera z firmy Rapool.

W trakcie debaty dyskutowano także o roli i sposobach zagospodarowania materii organicznej, zasadach stosowania od sierpnia przyszłego roku tylko nowych form mocznika (Marek Krysztoforski, CDR Radom), szkodnikach glebowych (prof. Schönberger), czy ubezpieczeniach rolnych (Krzysztof Mrówka – Concordia). Pełny tekst i odpowiedzi na stawiane pytania znajdziesz w nowym wydaniu naszego miesięcznika – 1/2021, na str. 30–31.
[bie]


1 z 5
prof. Hansgeorg Schönberger – N.U. Agrar

prof. Hansgeorg Schönberger – N.U. Agrar

2 z 5
dr Witold Łykowski – BASF

dr Witold Łykowski – BASF

3 z 5
Artur Kozera – Rapool Polska

Artur Kozera – Rapool Polska

4 z 5
Marek Krysztoforski – CDR Radom

Marek Krysztoforski – CDR Radom

5 z 5
Krzysztof Mrówka

Krzysztof Mrówka

Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)