Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Wiosenne Święta z przygruntowymi przymrozkami

Obrazek

Wiosna upływa nam pod silnym akcentem przygruntowych przymrozków. Mają one duży wpływ na ruszenie wegetacji, początkowy rozwój roślin i prace polowe, zwłaszcza zabiegi ochrony.

Janusz Biernacki15 kwietnia 2022, 14:18
W marcu przygruntowe przymrozki wystąpiły w kraju każdego dnia, a w zdecydowanej ich większości objęły cały kraj. Można by wskazać tylko 3–4 jego dni, kiedy odnotowano je tylko regionalnie. Podobnie jest z kwietniem. Jak do tej pory (15.04) przymrozki te są również częstym zjawiskiem (patrz mapa, źródło: IMGW). Nie wystąpiły tylko 7 i 8 04.
Przymrozkowy weekend
Kilka wcześniejszych dni cieszyło nas słoneczną pogodą, z temperaturami w południe dochodzącymi w wielu miejscach kraju do 20°C. Niestety, tak dobrze nie będzie podczas zbliżających się Świąt. W nadchodzących dniach, tj. od 15 do 18 kwietnia czeka nas ochłodzenia z przygruntowymi przymrozkami w całym kraju, zwłaszcza w Sobotę i Niedzielę Wielkanocną (patrz mapa, źródło: IMGW).
Dzisiaj synoptycy przewidują nadejście tego zjawiska z północnego zachodu i wystąpi ono w woj. zachodniopomorskim i części woj. pomorskiego. Spadki temperatury przy gruncie nie powinny być jednak duże i nie przekroczą wartości –2°C.

W sobotę i niedzielę wystąpi ono w całym kraju i lokalnie spadki temperatury 5 cm nad gruntem może dochodzić do –4°C. To już ryzykowna wartość, gdyż rozhartowane oziminy są obecnie bardziej podatne na uszkodzenia termiczne, niż wschodzące zboża jare. Nie będą one miały natomiast wpływu na posianą kukurydzę i wysadzone ziemniaki, gdyż tak głęboko mróz nie spenetruje gleby.


W lany poniedziałek także prognozuje się przygruntowe przymrozki, lecz wystąpią one już na nieco mniejszym obszarze. Obejmą one południe kraju oraz wschodnią jego połowę.
Woda w kubełkach i plastikowych akcesoriach do polewania nie powinna jednak marznąć, gdyż w godzinach porannych, a zwłaszcza przedpołudniowych, termometry pokażą temperatury w przedziale 5–8°C, co gwarantuje natomiast jej rześkość i miejscowy efekt szoku termicznego w kontakcie z ciałem.
[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)