Reklama zniknie za 11 sekund

Wiosnę czas zacząć!

Obrazek

Za nami koniec szkoleń zimowych dla rolników organizowanych m.in. przez dystrybutorów środków do produkcji roślinnej. Cykl swoich spotkań podsumowała też firma Osadkowski S.A.

Jacek Daleszyński28 marca 2018, 09:02
Przedstawiciele firmy z działu Doradztwa i Rozwoju w każdej z lokalizacji, w których organizowane były szkolenia podsumowywali poprzedni sezon wegetacyjny i zwracali uwagę na ciężkie warunki jesienne, które nie sprzyjały rozwojowi ozimin. Spore opady spowodowały, że wiele plantacji było porażonych grzybami i wykształciły słaby i płytki system korzeniowy. Zwracali też uwagę na wymycie składników pokarmowych, szczególnie azotu i siarki oraz na zwiększenie w glebie ilości toksycznego glinu.

Na sezon wiosenny Osadkowski S.A. przygotował gotowe programy ochrony ozimin oraz zalecenia nawozowe. Doradcy zalecali rozpoczęcie nawożenia od wysokiej, dokrzewiającej dawki azotu 70–90 kg/ha czystego składnika w szybko działającej formie saletrzanej. Poza azotem polecane było nawożenie zbóż ozimych mikroelementami w nawozie OSD Mikro Zboża. W przypadku rzepaku nacisk położony został na suchą zgniliznę kapustnych, która w tym roku może być dużym problemem na plantacjach, które przetrwały silne mrozy.

Podczas spotkań przedstawiciele firmy przedstawiali doświadczenia z mieszalnością różnych komponentów cieczy roboczej. Zwracali szczególną uwagę na kolejność dodawania do cieczy różnych form nawozów dolistnych. Doświadczenia obrazowały zachowanie się cieczy podczas dodawania do niej nawozów w formie chelatów, tlenków i siarczanów. Obserwowane zmiany pH cieczy powodowały wytrącanie osadów w przypadku mieszania form tlenkowych i siarczanowych nawozów. Najbezpieczniejsze pod tym względem są chelaty.

Zimowe spotkania z firmą Osadkowski S.A. trwały od 19 lutego do 9 marca, a rolnicy mogli się spotkać z przedstawicielami firmy aż w 17 lokalizacjach.

jd


Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)