Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Woda zabrała 2 pokosy!

Obrazek

W tym sezonie nie tylko mokre żniwa dały się we znaki rolnikom. W lecie wody było tak dużo, że wielu producentów mleka nie mogło zebrać pokosów z łąk. Zdarzało się także, że niepozorna rzeczka zalała ponad 300 ha łąk pod Kościanem w woj. wielkopolskim.

dr Maria Walerowska24 września 2017, 07:16
– Niby mała rzeczka i zdarzało się, że wylewała, ale nigdy jeszcze nie zdarzyło się tak, że zalała ponad 300 ha łąkmówi Sławomir Mania, mieszkaniec położonego pod Kościanem Sepienka (woj. wielkopolskie), jednej z najbardziej poszkodowanych przez podstępną rzeczkę – Mogilnicę.
Łąki Sławomira Mani położone są przy Mogilnicy, ale także wzdłuż Kanału Prut, którego wody zasilają Kanał Mosiński, płynący przez gminę Kościan.

To właśnie w delcie Kanału Prut i Kanału Mosińskiego powstało olbrzymie rozlewisko, które zajęło ponad 300 ha łąk i pól. Woda zalała także drogę wojewódzką nr 308, odcinając tym samym dostęp do miejscowości Sepienko. 
– Gospodaruję na 46 ha,  z czego trwałe łąki zajmują 23 ha, a rzeka zalała mi 20 ha! Skąd mam  teraz wziąć paszę objętościową dla 50 krów mlecznych, które utrzymuję? – pyta rozgoryczony rolnik.

Gdzie ten zbiornik retencyjny?

Woda wylała w miejscu, gdzie planowana jest budowa zbiornika retencyjnego. Kanał Mosiński i Kanał Prut podlegają pod leszczyński oddział Wielkopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Poznaniu. Zdaniem jego przedstawicieli, głównym powodem powstania rozlewiska były intensywne opady deszczu w lipcu. Opadów było zdecydowanie więcej niż w ubiegłym roku.

Zbiorniki retencyjne były zapełnione w dwóch trzecich, a w ubiegłym roku w jednej trzeciej.
W lipcu poziom wody w Mogilnicy, wpadającej do Kanału Prut przekroczył poziom krytyczny, a sama Mogilnica wystąpiła w połowie lipca po serii obfitych deszczy. Wielu rolników z Wielkopolski podkreśla, że już dawno nie było w tym regionie tak mokrego lata.

W zasadzie udało się mi się zebrać tylko pierwszy pokos i częściowo drugi. Zalane łąki zawsze dawały mi 3 pokosy, a były też lata, że udało się zebrać i 4 pokosy – dodaje gospodarz.

Jeśli chcecie poznać ciąg dalszy tej historii, koniecznie zajrzyjcie do numeru 10/2017 naszego miesięcznika. Dowiecie się także, jak ratować podtopione użytki zielone.
mwal


1 z 2
Zalane łąki w Sepienku

Zalane łąki w Sepienku

2 z 2
Wezbrana rzeczka Mogilnica

Wezbrana rzeczka Mogilnica

Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)