Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Wreszcie spadł deszcz! Jest szansa dla kukurydzy, okopowych i warzyw?

11.07.2018

Drukuj

Wreszcie spadł deszcz! Jest szansa dla kukurydzy, okopowych i warzyw?

Artykuł dostępny

W paśmie od północnego zachodu, poprzez zachód na południowy zachód tej nocy spadło od kilku do kilkudziesięciu litrów wody na metr kwadratowy. Niestety, ściana wschodnia i duża część południa kraju jeszcze czeka na to zbawienne zjawisko. Dla zbóż ozimych i jarych generalnie jest to deszcz, który niewiele zmieni, przerwał jedynie trwające prace żniwne, jednak dla kukurydzy oraz dla roślin okopowych – buraków, ziemniaków, czy warzyw, może być zbawieniem. Tym bardziej, że jeszcze dziś i jutro spodziewane są kolejne opady deszczu w podobnych wartościach, czyli od kilkunastu do kilkudziesięciu litrów wody na metr kwadratowy. Dlatego jest jeszcze szansa, że straty w roślinach okopowych zostaną zminimalizowane, aczkolwiek skutki suszy są już widoczne i na niektórych uprawach nieodwracalne. Zwłaszcza tam, gdzie kukurydza ma metr wysokości i puściła już wiechę, zatem już więcej nie urośnie, czy też w warzywach, gdzie są już na przykład pozasychane liście – tych już się nie odtworzy, nawet po opadach, a nowe będą potrzebowały od rośliny składników pokarmowych, których zabraknie organowi towarowemu.

r e k l a m aDla upraw polowych pozytywnym zjawiskiem był rozkład opadu. Początkowo był on w wielu miejscach łagodny, co pozwoliło zwilżyć bardzo przesuszoną wierzchnią warstwę gleby. Pozostała porcja opadu mogła zatem swobodnie przesiąkać w głąb profilu, nie spływała i nie przemieszczała się w zagłębienia. Można zatem przyjąć, że całe powierzchnie pola są dość równomiernie nawilgocone na głębokość do ok. 20 cm. Tego wręcz oczekiwały korzenie wegetujących jeszcze upraw.

Jednocześnie warto dodać, że opady nie były równe i na obszarze nawet zaledwie trzech kilometrów różnica w poziomie opadów wynosiła czasami nawet kilkanaście litrów na metr kwadratowy. Dobrym symptomem jest natomiast zapowiedź meteorologów, że dzisiaj i jutro obszar całej Polski będzie w różnym czasie objęty dalszymi opadami deszczu.   ag, jbie

Polecany artykuł

Krowia pamięćPolecane dla Ciebie:

article icon

Rynek zbóż: stawki na krajowym rynku w dół

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii