Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Wszystkiego o swojej glebie dowiesz się z próbek. Otwarcie laboratorium FarmTech w Opolu

Po wielu latach biologizacji, czyli realizowania regeneratywnych praktyk w rolnictwie, spółka Top Farms postanowiła zainwestować w nowoczesne laboratorium diagnostyki gleby. Inwestycja za 2,5 mln zł umiejscowiona w Opolu to zarazem nowa oferta na rynku badań gleby w Polsce. Oficjalne otwarcie laboratorium miało miejsce we wtorek 25 kwietnia br.

27 kwietnia 2023, 09:40

Laboratorium stworzyła spółka FarmTech, powstała na bazie 10-letnich doświadczeń i zasobów Grupy Top Farms. Celem firmy jest wdrażanie do rolnictwa najlepszych rozwiązań z zakresu innowacyjnych technologii rolnictwa regeneratywnego, które zaczęło się w Ameryce ii jest dziś popularyzowane w Europie.

Ocenić nie tylko ilość składników pokarmowych w glebie, ale też ilość dostępną dla roślin

- W tym laboratorium, w odróżnieniu od standardowych, jesteśmy w stanie badać zasobność gleby i pojemność kompleksu sorpcyjnego – mówi dr Krzysztof Gawęcki, prezes zarządu FarmTech, wiceprezes zarządu Grupy Top Farms.  – I jesteśmy w stanie oceniać nie tylko ilość składników pokarmowych w glebie, ale też ilość tych składników, które są dostępne dla roślin. Dzięki tej wiedzy jesteśmy w stanie opracowywać rekomendacje nawozowe, które mają służyć. Wyznajemy zasadę, że w pierwszej kolejności należy odżywić glebę, aby mogła ona odżywiać rośliny: feed the soil and let the soil feed the crops, jak mówią amerykańscy naukowcy.

- Laboratorium jest bardzo potrzebne w pracy rolnika – dodaje prof. Marcin Kozak z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. – Pierwszym takim wykorzystaniem jest możliwość robienia analiz pod kątem ekoschematów. Nawet patrząc od strony ekonomiki daje rolnikowi możliwość oceny zasobności gleby i zmniejszenia lub korekty stosowania nawozów mineralnych. Precyzyjne rolnictwo daje nam też efekt środowiskowy, bo nie rozsiewamy tych nawozów na całej powierzchni, tylko dedykujemy je roślinom uprawnym w tym miejscu, w którym powinny być.

Zbadaj pH, makro- i mikroelementy oraz kompleks sorpcyjny

- To laboratorium jest tak wyposażone, żeby próbki były w jak najszybszym czasie odebrane i przebadane – mówi Marek Wiciak, wiceprezes zarządu Top Farms Głubczyce. - I później, żeby rolnik dostał gotowe wyniki z opracowaniem co powinniśmy zrobić, żeby odpowiednio odżywiać naszą glebę i w efekcie osiągać wysokie plony. Najważniejsze jest podejście holistyczne. Jeszcze kilka lat temu badaliśmy pH i makroelementy. Teraz poszerzamy naszą wiedzę o mikroelementy kompleks sorpcyjny

- Ekonomika wygrała – przez stosowanie odpowiedniej ilości pestycydów i nawozów osiągamy odpowiednie efekty ekonomiczne – mówi Tomasz Zdziebkowski, prezes zarządu Grupy Top Farms. – Ale żeby wiedzieć ile zastosować tych nawozów, musimy znać realne potrzeby gleby. Ten rozwój i chęć generowania zysków, nie tylko z działalności produkcyjnej wciąż nas ciągnie i powoduje, że jesteśmy zainteresowani tymi innymi działami i innowacjami.

–– Na początku patrzyliśmy na nawożenie upraw na zasadzie nawożenia roślin - mówi Katarzyna Jórga, członek zarządu spółki FarmTech. – Postanowiliśmy zmienić postrzeganie: nawozimy glebę, żeby ona nam nawoziła nasze plony. Jeżeli będziemy powiększać zasobność naszej gleby spowodujemy, że dostępność makro- i mikroskładników będzie zwiększona, to będzie większa szansa

Rolnictwo 4.0 to proces polegający na zbieraniu, przetwarzaniu oraz wykorzystywaniu danych do wdrażania lepszych i adekwatnych praktyk zarządczych w gospodarstwie

 

dr Mariusz DrożdżWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)