Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Wykę ozimą uprawiaj w mieszance

Obrazek

Wyka najczęściej wysiewana jest w mieszance z rośliną podporową, np. żytem. Taka mieszanka przeznaczana jest na zieloną paszę lub kiszonkę.

Jacek Daleszyński30 lipca 2021, 08:00
W naszym kraju siana jest zarówno jara, jak i ozima forma wyki. O popularności tego gatunku jednak trudno tutaj mówić, bo powierzchnia uprawy zgłoszona do dopłat w ARiMR wynosi 11,2 tys. ha za 2021 r. Dane te dotyczą obu form wyki wysianej na nasiona (dekadę temu oficjalne dane mówiły o 1,2 tys. ha). Nie uwzględniają one jednak podziału na wykę w siewie czystym i mieszankach, które przeznaczane są na paszę oraz międzyplonów. W przypadku wyki kosmatej, czyli ozimej, na paszę nie przeznacza się nasion, bo zawierają zbyt dużo szkodliwych dla zwierząt alkaloidów. Same rośliny są jednak i bez nasion cennym źródłem białka, bo jego zawartość w liściach może wynieść do 25% w fazie kwitnienia (w łodygach do 12%). Wtedy też rośliny są zbierane.

Stanowisko i przedplon

Wyka pod względem uprawy i wymagań niewiele odbiega od rodzimych strączkowych, przede wszystkim łubinów. Ma niewygórowane wymagania i udaje się nawet na lekkich glebach piaszczystych. Stanowiska lepsze to oczywiście wyższy plon, zarówno nasion, jak i zielonki, ale wtedy wyka przedłuża wegetację i kwitnienie, co może opóźniać prace agrotechniczne. Wyka ozima toleruje też stanowiska o nieuregulowanym odczynie lekko kwaśnym.

Więcej o uprawie wyki w najnowszym, sierpniowym wydaniu naszego miesięcznika.jd, fot. Daleszyński


Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)