Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Yara stawia na precyzyjne rolnictwo

Obrazek

 

Nawozy firmy Yara dostępne są w 150 krajach na całym świecie, w tym także oczywiście w Polsce. Misją firmy jest jednak nie tylko ich produkcja, ale także wdrażanie projektów zwiększających efektywność ich wykorzystania, m.in. przez praktyczne wykorzystanie możliwości jakie daje rolnictwo precyzyjne.

dr Maria Walerowska28 października 2016, 06:00

W 2015 r. sprzedaliśmy na całym świecie ponad 33 mln ton produktów, lecz misją firmy Yara jest także dbanie o to, aby odpowiedzialnie żywić ludność na świecie i chronić naszą planetę. Pamiętajmy jednak, że aby to zrobić, najpierw musimy „nakarmić” rośliny. Dlatego też ciągle inwestujemy w projekty badawcze dotyczące m.in. efektywnego wykorzystania wody, która jest niezbędna do pobierania składników pokarmowych z gleby – mówiła Anke Kwast, szefowa Centrum Badawczego Yara w Hannignhof (Niemcy) podczas międzynarodowej konferencji: „Rolnictwo precyzyjne: Nauka praktyce”. Konferencja ta jest pierwszym etapem szerszego programu Yara International, który ma na celu promowanie zrównoważonego rolnictwa i precyzyjnego, efektywnego nawożenia, przy zaangażowaniu Parlamentu Europejskiego i Europejskiej Komisji ds. Rolnictwa.

 

W firmie Yara trwają prace nad systemem efektywnego stosowania wody, w efekcie których powstał, tzw. Yara Water-Sensor (czujnik wody). Czujnik ten umieszczany jest na roślinach i pozwala on na kontrolowanie zużycia wody na podstawie relatywnych zmian turgoru w liściu i na tej podstawie szacuje poziom wody w roślinie i dostosowuje poziom nawadniania.  Zdaniem Anke Kwak, system ten pozwala zaoszczędzić ok. 20% wody na plantacjach nawadnianych, przy niezmiennym poziomie plonowania upraw. Wykorzystywany jest on m.in. w uprawie oliwek czy roślin cytrusowych w takich krajach jak Hiszpania, USA czy Brazylia.

Jednym z sztandarowych projektów firmy Yara jest także zwiększenie efektywności stosowania nawozów azotowych i wykorzystania azotu przez rośliny.

– W Unii Europejskiej efektywność stosowanego azotu wynosi 62%, ale naszym zdaniem możemy uzyskać poziom 83%. I to jest naszą misją – mówił Joachim Lammel z firmy Yara.

Jednym z rozwiązań proponowanych przez firmę Yara jest system precyzyjnego nawożenia azotem z wykorzystaniem urządzenia Yara N-Sensor. Występuje ono w dwóch wariantach: Yara N-Sensor ALS z własnym źródłem światła (może pracować także w nocy) oraz Yara N-Sensor II z pasywnym wykorzystaniem światła dziennego. Wprawdzie na rynku dostępne są oba typu urządzeń, jednak przedstawiciele firmy Yara podkreślają, że powoli wycofują się ze sprzedaży urządzenia z pasywnym źródłem światła. Urządzenia N–Sensor pracują w 35 krajach na ok. 1 600 000 ha.

N-Sensor mierzy przybliżoną ilość pobranego azotu i przelicza ją na kg/ha. Urządzenie to może pracować z dowolnym rozsiewaczem lub opryskiwaczem ze sterowaniem elektronicznym (posiadającym możliwość zmiennej aplikacji dawki). Może ono być wykorzystywane w uprawie zbóż ozimych i jarych, rzepaku ozimego, kukurydzy i ziemniaków. Instaluje się je na dachu ciągnika lub opryskiwacza. Celem jest dopasowanie dawki azotu do aktualnej kondycji roślin, ich stadium rozwojowego, a także aktualnych warunków pogodowych, tak aby składnik ten został pobrany i wykorzystany w sposób jak najbardziej efektywny.

Jednym z nowszych rozwiązań jest moduł do zmiennego aplikowania regulatorów wzrostu i fungicydów. W przypadku regulatorów wzrostu N-Sensor dostosowuje jego dawkę w zależności od ilości pobranego azotu, odmiany, fazy rozwojowej roślin i stosowanej substancji czynnej. Trwają także prace nad możliwością zmiennej aplikacji herbicydów. 

 

 

Firma Yara stawia także mocno na różnego rodzaju aplikacje mające ułatwić rolnikowi podejmowanie decyzji. Jedną z takich aplikacji CheckIT pomagająca ustalić na podstawie zdjęć objawów niedoboru składników pokarmowych, którego składnika brakuje roślinom na naszym polu. Na całym świecie ma ona już ok. 100 tys. pobrań – dostępna jest także w wersji polskiej. Z kolei Yara ImageIT jest aplikacją przeznaczoną do określania pobrania azotu przez rośliny (w Polsce głównie wykorzystywana jest w rzepaku) oraz służy do ustalania rekomendowanej dawki azotu bazując na zdjęciach plantacji. Pokazuje także jaką dawkę azotu należy zastosować, aby uzyskać optymalny plon i jego jakość. ImageIT dostarcza zalecenia nawozowe bazując na rekomendowanych produktach Yara.1 z 3
W Centrum Badawczym Yara trwają prace nad zwiększeniem efektywności wykorzystania wody

W Centrum Badawczym Yara trwają prace nad zwiększeniem efektywności wykorzystania wody

2 z 3
Aplikacja ImageIT pozwala określić ile azotu pobrały rośliny i ustalić wysokość dawki N

Aplikacja ImageIT pozwala określić ile azotu pobrały rośliny i ustalić wysokość dawki N

3 z 3
Yara N-Senor to rozwiązane znane już na krajowym rynku

Yara N-Senor to rozwiązane znane już na krajowym rynku

Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)