Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Z zachodu nadciąga strefa opadów

Obrazek

Minionej doby w wielu lokalizacjach dominowała słoneczna pogoda, w niektórych dopiero od godzin popołudniowych, a popadało na południowym wschodzie. W najbliższych godzinach umiarkowanego deszczu należy spodziewać się zwłaszcza na zachodzie kraju.

Janusz Biernacki11 kwietnia 2023, 12:02
Dla wielu mieszkańców Polski „lany poniedziałek” był udany pogodowo, gdyż temperatura dochodziła do 14–16°C, a strugi sztucznego opadu nie były aż tak uciążliwe. Na południowym wschodzie nie trzeba było dodatkowego polewania, gdyż wody dostarczył naturalny opad. Chociaż w wielu lokalizacjach wyniósł on 3–8 mm, to w kilku popadało dość obficie, zwłaszcza w Zboiskach (woj. podkarpackie) odnotowano 22,2 mm, w Węglówce (woj. małopolskie ) 18,1 mm, a w Limanowej (woj. małopolskie) 16,0 mm (patrz mapa; źródło IMGW).
Opady z zachodu
Obecnie strefa deszczu i umiarkowane opady występują już w pasie od Szczecina do Żagania, rzędu 2–5 mm. W kolejnych 2–3 godzinach deszcz powinien dotrzeć do linii Słupsk–Bydgoszcz–Kalisz–Opole. Nie będą to jednak obfite opady, gdyż prognozuje się ich wysokość na 0,5–5 mm, mogą jednak przerwać prace polowe. Temperatura utrzyma się z kolei na poziomie 14-15 st. C (patrz mapa, źródło IMGW).
Woda przyda się natomiast do rozprowadzenia w warstwie ornej drugiej dawki nawozów azotowych na oziminach lub pierwszej przedsiewnej dla upraw jarych. Po obeschnięciu roślin skuteczniejsze okażą się z kolei herbicydy doglebowe, ewentualnie nalistne na wschodzące chwasty.
[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)