Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Zabieg T-0 powstrzyma zapędy sprawców chorób

Obrazek

Zbliżające się terminy nowych zasiewów ozimin to także czas kolejnego cyklu rozwoju chorób grzybowych, a pszenica i jęczmień są dla nich łatwym łupem. Zabieg T-0 może jednak powstrzymać te zapędy.

Janusz Biernacki18 sierpnia 2018, 05:15
Podczas chłodnej jesieni i przy niewystarczająco wilgotnej glebie wzrost pszenicy i jęczmienia jest powolny, nawet przy zachowaniu optymalnego terminu siewu. Sytuacja ta powoduje, że rozwój patogenów porażających liście zbóż jest także spowolniony. Jednak w tym roku doświadczamy znaczących anomalii pogodowych. Trzeba więc mieć na uwadze, że prawdopodobnie sezon 2018/2019 rozpocznie się w warunkach wskazujących na ocieplenie się klimatu, co także przyspieszy rozwój sprawców chorób.

Gdy gleba jesienią będzie wilgotna i będzie wystarczająco ciepło, wysiane odmiany pszenicy i jęczmienia będą rozwijać się szybko i w krótkim czasie uzyskają dużą masę liści. Odpowiednie rozkrzewienie roślin jest korzystne, ale są one wówczas narażone w większym stopniu na infekcje grzybów chorobotwórczych. Zielona masa liści tworzy odpowiedni mikroklimat do rozwoju grzybów, a skracający się dzień powoduje, że roślinom nie jest dostarczana odpowiednia ilość promieniowania słonecznego. Warunki te sprawiają, że uprawy są bardziej podatne na infekcje przez różne czynniki chorobotwórcze

Pełny tekst artykułu, w tym: uzasadnienie wykonania zabiegi T-0 w zbożach ozimych, progi szkodliwości, zalecane fungicydy, czy zakresy temperatur skutecznego zwalczania sprawców dostępny w wydaniu 9/2018 „top agrar Polska”. Polecam i w koniecznych przypadkach życzę efektywnego spożytkowania zdobytej wiedzy.
[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)