Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Zachód Polski doczekał się deszczu

Obrazek

Spełniły się zapowiedzi synoptyków i Zachód Polski, a zwłaszcza jego uprawy polowe, doczekały się zbawiennych opadów. Nie są one imponujące, ale trzeba się cieszyć i z tego. Być może więcej wody dostanie się roślinom w kolejnych godzinach.

Janusz Biernacki5 kwietnia 2022, 13:40
Według monitoringu służb meteorologicznych IMGW minionej doby opady deszcz, deszczu ze śniegiem, czy lokalnie samego śniegu, wystąpiły w całym kraju. Tym razem dość uprzywilejowanym rejonem okazał się północny zachód Polski, gdzie spadło od 5 do 10 mm wody (patrz mapa). Nie są to ilości bardzo duże, lecz powinny wystarczyć do uzupełnienia wilgotności gleby do głębokości ok. 7 cm – obecnie najbardziej przesuszonej warstwy. Na pozostałym obszarze opady rozłożyły się dość równomiernie, chociaż zdecydowanie ograniczonym zakresie, tj. od 0,1 do 2–3 mm.
Woda ta przemieści w roztworze glebowym składniki pokarmowe, przede wszystkim azot, magnez, czy siarkę. Zwłaszcza pierwszy z nich jest roślinom bardzo potrzebnym, po niezwykle suchym marcu i niewielkiej skuteczności podania go w pierwszej dawce.
Na opadach z ubiegłej doby skorzystają także nowe zasiewy buraka cukrowego, zbóż jarych, kukurydzy, czy pierwsze nasadzenia ziemniaka. Dwa pierwsze gatunki czekały na nie szczególnie, gdyż ich nasiona lub ziarno są umieszczone dość płytko w glebie, przykryte suchą warstwą gleby, a ponadto burak potrzebuje jej do rozmiękczenia otoczki i wspomagającego wschody działania zawartych w niej składników ochronnych i odżywczych.

Pokrywa śnieżna
Od kilku już dni niektórzy rolnicy mają też na polach okrywę śnieżną. Nie licząc stref górskich i podgórskich, kilkunastocentymetrowa jej warstwa występuje obecnie na północy woj. lubelskiego, na południu woj. podlaskiego i w południowo-wschodniej części woj. mazowieckiego. Pokrywa śladowa lub o grubości od 1 do 3 cm występuje także w niektórych rejonach woj. łódzkiego i świętokrzyskiego (patrz mapa; źródło: meteomodel.pl).
Niestety, na większości obszaru kraju zjawisko to nie występuje, zatem rośliny muszą liczyć tylko na bieżące opady w formie deszczu lub deszczu ze śniegiem.
Pozbyliśmy się także dość szybko wody z większości rowów melioracyjnych, która mogła być jej rezerwuarem na nadchodzące dni intensywnej wegetacji i zaspokoić wyższe potrzeby roślin w tym krytycznym okresie rozwoju.
[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)