Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Zakwaszenie gleb w Polsce mocno zróżnicowane

Obrazek

Zakwaszenia gleb to jeden z najważniejszych czynników wpływających na produkcję roślinną. Decyduje o przyswajalności składników pokarmowych, zarówno makro-, jak i mikroelementów. Wpływa też na aktywność życia biologicznego gleby, co generalnie przekłada się na koszty produkcji polowej.

Janusz Biernacki4 grudnia 2021, 08:45
W czasie drastycznie rosnących cen nawozów, zwłaszcza azotowych, wykorzystanie z nich składników pokarmowych przez rośliny musi być jak najwyższe. Punktem wyjścia dla tego ważnego czynnika agrotechnicznego jest uregulowany odczyn gleb w gospodarstwie (pH) prowadzony w oparciu o analizy chemiczne gleb. Proces zakwaszenia pól zachodzi w każdym sezonie i ma on kilka przyczyn, niektóre niezależne od woli rolnika. Na poziom zakwaszenia gleb w Polsce wpływają bowiem warunki geologiczne, klimatyczne, zanieczyszczenie powietrza siarką, poziom opadów, uprawiane gatunki, czy stosowana agrotechnika. Cykliczne krajowe badania gleb nie są pod tym względem zbyt optymistyczne.
Jak wynika z raportu GUS o stanie krajowego środowiska za 2020 r., w latach 2017–2020 najwięcej gleb o najwyższym stopniu zakwaszenia stwierdzono w województwach:
  • podkarpackim (30% gleb odczynie o bardzo kwaśnym i 33% gleb o odczynie kwaśnym)
  • podlaskim (27% o odczynie bardzo kwaśnym i 35% o kwaśnym)
  • małopolskim (27% o odczynie bardzo kwaśnym i 30% o kwaśnym)
  • mazowieckim (prawie 26% z odczynem bardzo kwaśnym i niemal 32% z kwaśnym)
  • łódzkim (26% gleb z odczynem bardzo kwaśnym i ok. 34% z kwaśnym).
Pozytywnie wyróżniającym się jest natomiast województwo opolskie, w którym występuje najniższy stopień zakwaszenia gleby (4% próbek gleb wykazało odczyn bardzo kwaśny i 16% odczyn kwaśny). Z kolei najwięcej gleb zasadowych odnotowano w województwach świętokrzyskim (19% przebadanych próbek) i kujawsko-pomorskim (18%; patrz wykres; źródło GUS).
Dość dobrze pod względem odczynu gleby prezentują się ponadto woj. dolnośląskie i kujawsko-pomorskie, a przeciętnie lubuskie, pomorskie, świętokrzyskie, warmińsko mazurskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie.
[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)