Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Zalane pola, zniszczone uprawy. Wczorajsze burze bezlitosne dla rolników

Nawałnice z gradem i trąby powietrzne, które przeszły wczoraj nad Polską wyrządziły olbrzymie szkody w uprawach. Najwięcej strat jest na Mazowszu, Śląsku i w Małopolsce. Ucierpiały głównie uprawy warzyw, ale i polowe.

Kamila Szałaj25 czerwca 2021, 13:56
Po wczorajszych burzach na wielu polach sytuacja wygląda dramatycznie. Grad uszkodził rośliny, a woda je zalała.

Podziurawiona kapusta 


Po raz kolejny najbardziej poszkodowani są rolnicy z Małopolski. Tym razem ogromne nawałnice pojawiły się m.in. w rejonie Charsznicy, znanym z upraw kapusty. 

- U mnie kul wielkości piłek do ping-ponga tak podziurawiły kapustę, że nie będzie co zbierać - żali się w rozmowie z nami pan Ryszard, producent warzyw spod Charsznicy.

Taki grad padał wczoraj w rejonie Charsznicy.

- Grad był duży, ale nie był gęsty. Poranił rośliny, ale gorzej oberwały dachy, bo są jak sito. W sąsiednich miejscowościach było gorzej, bo tam grad był mniejszy i było go więcej - wyjaśnia nam pan Jakub z Charsznicy. Tak wyglądają uprawy w jego gospodarstwie:


Nawałnica położyła zboże 


Z kolei pan Piotr spod Radomia w rozmowie z nami zaznacza, że nawałnica położyła na jego polu 5 ha zboża.

- Wyległo wszystko. Gradu nie było, ale silny wiatr i deszcz położył zboże w kilka minut - wyjaśnia rolnik.

Łuszczyny na ziemi, poranione kłosy

Również w okolicach Radomia, w rzepaku łuszczyny leżą na ziemi. Mocno oberwała też kukurydza, a pszenica ma poranione kłosy.


Powyżej grad, jaki spadł w okolicach Radomia i skutki nawałnicy, fot. Michał Witkowski


Zbite truskawki

Trudne chwile przeżywają także plantatorzy owoców miękkich, zwłaszcza truskawki, bo akurat trwa pełnia jej zbioru. Pan Dominik z okolic Piotrkowa pisze nam, że na jego plantacji owoce truskawki zostały zbite przez grad, a później w nocy pole zostało zalane.

- Także straty będą duże. Truskawka, co przetrwała gradobicie teraz gnije przez stojąca wodę - informuje pan Dominik.

Uszkodzone tunele

U pana Wojciecha w powiecie bielskim na Śląsku też przeszedł mocny grad o dużej średnicy.

- Na szczęście nie padał zbyt długo. Wczoraj skończyliśmy sadzić kapustę, ale jest na tyle mała, że grad zbytnio jej nie uszkodził. Ogórki gruntowe również oszczędziło i są małe uszkodzenia, które się zregenerują. Posiadamy również tunele foliowe z pomidorami i na folii widać uszkodzenia z gradu. Miejscami folia jest przebita i ponaciągana - informuje nas rolnik.

I na dowód przesyła cztery zdjęcia:

Uszkodzone budynki, zerwane dachy


Trąba powietrzna, która przeszła wczoraj nad Polską uszkodziła także dachy budynków mieszkalnych i gospodarczych. W całej Polsce strażacy interweniowali ponad 3000 razy.

W miejscowości Podleśna Wola opodal Charsznicy grad uszkodził dach jednego z domów. 
Dramat po raz kolejny rozegrał się także w gminie Igołomia Wawrzeńczyce. Tam na początku czerwca grad i ulewa zdziesiątkowały uprawy. Wczoraj sytuacja znów się powtórzyła. Ulice zmieniły się w rwące potoki, a pola dosłownie spłynęły. 

Tak z kolei wyglądała trąba powietrzna w Librantowej:Picture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)