Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Zanieczyszczenie wód azotanami – jak tego unikać?

Od lipca 2018 roku zapisy dotyczące ochrony wód powierzchniowych przed zanieczyszczeniem azotanami zaczęły obowiązywać wszystkie polskie gospodarstwa. Doradcy rolni organizują konferencje, aby przybliżyć problem. Jedno z ostatnich sympozjów przy udziale firm nawozowych i ekspertów inżynierii rolniczej z całej Polski oraz z zagranicy zorganizowano na Politechnice Opolskiej.

30 grudnia 2019, 14:33
Od roku inspekcja ochrony środowiska oraz ARiMR przeprowadzają kontrole gospodarstw w ramach zasady tzw. wzajemnej zgodności, czyli cross compliance.

Ponadto od 30 grudnia 2019 r. do 28 stycznia 2020 r. ARiMR będzie przyjmowała  wnioski od rolników, którzy chcą w swoich gospodarstwach zrealizować „Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych”.

Wsparcie adresowane jest do gospodarzy prowadzących chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich.
O pomoc nie mogą ubiegać się właściciele ferm drobiu powyżej 40 tys. stanowisk oraz trzody chlewnej powyżej 2 tys. stanowisk dla świń o wadze ponad 30 kg lub 750 stanowisk dla macior.

Maksymalnie na jedno gospodarstwo można otrzymać 100 tys. zł. Pomoc przyznawana jest w formie refundacji części kosztów kwalifikowanych poniesionych na inwestycję i wynosi do: 60 proc. kosztów kwalifikowanych w przypadku operacji realizowanej przez młodego rolnika, 50 proc. kosztów w przypadku pozostałych rolników.

O problemie azotanów mówią:
  • dr Jarosław Grocholski – gospodarstwo rolne w Charbielinie,
  • Mariusz Olejnik - prezes Spółdzielni Grup „Polski Rzepak i Zboża”,
  • dr Ryszard Bandurowski – doradca rolny SPIC in Agriculture.
O wsparciu ARiMR na ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami mówi Jolanta Bińczycka z Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Opolu

ZOBACZ FILM!


Tekst i zdjęcia: Mariusz Drożdż


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)