Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Zaprawione nasiona jako... pestycydy?

Obrazek

Dla m.in. ochrony plantatorów nasiona kwalifikowane zaprawione zaprawami nasiennymi miałyby być traktowane jak pestycydy i podlegać takim samym regulacjom.

Jacek Daleszyński7 grudnia 2016, 11:01

To sytuacja nie z naszego podwórka, a zza oceanu. W Kalifornii w USA tamtejszy sąd federalny odrzucił wniosek o zakwalifikowanie wszystkich nasion zaprawianych zaprawami do grupy środków ochrony roślin. Pozew w tej sprawie został złożony przez koalicję złożoną z Agencji Ochrony Środowiska (EPA), Amerykańskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin (ACPA) i Krajowego Stowarzyszenia Producentów Pszenicy (NAWG). Jednym z powodów odrzucenia wniosku był fakt, że same zaprawy są już sklasyfikowane jako środki ochrony roślin, zatem traktowanie materiału siewnego jako pestycydu byłoby powieleniem dotychczasowych regulacji. Z decyzji szczególnie zadowolona jest NAWG, która obawiała się, że amerykańscy rolnicy mogliby być narażeni na ograniczenia w stosowaniu materiału kwalifikowanego.

W naszych warunkach w praktyce takie przepisy mogłoby oznaczać, że producent musiałby tłumaczyć się z użycia kwalifikatu w przypadku kontroli organów do tego upoważnionych. Obowiązująca integrowana ochrona już dziś ogranicza stosowanie samych zapraw, które mają działanie zapobiegawcze i są stosowane jeszcze przed wystąpieniem zagrożenia, zatem w niektórych przypadkach, wbrew przepisom. Przepis traktujący nasiona jako pestycydy z pewnością spotkałby się także ze sprzeciwem firm hodowlanych, które podkreślają wagę kwalifikatu jako najlepszego gwaranta przyszłych plonów.

Warto podkreślić, że zaprawy nasienne są jedną z najskuteczniejszych metod ochrony roślin, a dodatkowo ilość stosowanej w nich substancji aktywnej w przeliczeniu na jednostkę powierzchni jest kilkukrotnie niższa niż w przypadku stosowania pestycydów w zabiegach nalistnych. To powinno dać do myślenia decydentom zanim zabiorą się do "poprawy" przepisów o ochronie roślin w Unii Europejskiej i w naszym kraju.

jdPicture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)