Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Zbiory słonecznika 2019: niskie nakłady, nowe możliwości zbytu

Obrazek

Rozpoczęły się żniwa słonecznika. Ze względu na małe wymagania glebowe roślina ta zdobywa coraz większą popularność, a przy tym łamie płodozmian. I w odróżnieniu od kukurydzy nie robią w nim szkód dziki i inna zwierzyna leśna.

17 października 2019, 13:53

Dotychczas duże uprawy słonecznika przeznaczane były na ziarno do prażenia, a część na paszę dla gołębi. Od kilku lat jednak pojawiają się spore nasadzenia słonecznika z przeznaczeniem na olej.

O zbiory słonecznika oraz powody wyboru tej rośliny zapytaliśmy rolników z Opolszczyzny i Dolnego Śląska.

- Wilgotność słonecznika w tym roku wynosiła od 11-14%. Musieliśmy wszystko dosuszać, niestety nie udało nam się zebrać takiego słonecznika żeby był jakości handlowej. Plon też nie jest taki żeby bić rekordy. Liczyliśmy na więcej, niestety susza zrobiła swoje. […] Uważam, że słonecznik jest dobrą alternatywą dla kukurydzy. Co ważne, nie ma problemu ze zbytem, ponieważ jest wiele możliwości, tj. zbyt na ziarno, paszę dla gołębi oraz na olej – mówił Dariusz Klusko, rolnik z Pągowa (woj. opolskie).

- Wybrałem słonecznik, ponieważ jest to alternatywa na słabsze gleby, ale również po to, aby przełamać kukurydzę, żeby ta uprawa była bardziej zmianowana – mówił Tomasz Bednarz, rolnik ze Stroni (woj. dolnośląskie).

- Na Opolszczyźnie i na Dolnym Śląsku można zobaczyć większe areały słonecznika i myślę sobie, że jest to pewnego rodzaju alternatywa. Natomiast ważne jest jedno, aby znaleźć stały rynek zbytu. Biorąc pod uwagę anomalia pogodowe i suszę to dobrze by było żeby PDO zajęło się badaniami. Jak zrobi listę rekomendowaną tych odmian słonecznika to producenci rolni będą mieli jeszcze większe możliwości – mówił Mariusz Olejnik, prezes Opolskiego Związku Producentów Rolnych.


ZOBACZ CAŁY FILM!


Tekst i zdjęcia: dr Mariusz DrożdżWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)