Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Zboża: kończą się żniwa kukurydziane i ceny ziarna spadają

Obrazek

Na rynku zbóż wyraźne uspokojenie. Ceny sporadycznie rosły w tym tygodniu, a najwięcej dzieje się wokół kukurydzy.

Jacek Daleszyński19 października 2018, 11:14
Nasza najnowsza, redakcyjna sonda pokazuje, że na rynku zbóż nastąpiło wyraźne uspokojenie jeśli chodzi o korekty w cennikach. Zdecydowana większość sprawdzanych przez nas skopów zachowała stawki sprzed tygodnia. Sporadyczne podwyżki wynoszą 10–20 zł/t i najczęściej dotyczą żyta, jęczmienia i pszenicy paszowej. Są też przypadki podwyżki cen skupu pszenicy konsumpcyjnej – dziś to zaledwie parę skupów, a podwyżki te wynoszą 10 zł/t. W przypadku tego ziarna doszukamy się dziś także obniżek. Największa z nich dotyczy jednego z punktów skupu z woj. kujawsko-pomorskim – 40 zł/t.

Skupy zasypane

Część skupów nie podaje aktualnych cenników z prostego powodu – mają zasypane magazyny i nie skupują chwilowo zboża. W tym tygodniu takich przypadków jest więcej niż w poprzednim i wydaje się, że tendencja ta będzie postępować, przynajmniej jeszcze przez 1–2 tygodnie.
Część skupów podaje też stawki na kilka następnych tygodni z wyprzedzeniem. Wynika to z zapowiadanego kilka tygodni temu wyhamowania podwyżek cen skupu zbóż. Informacje te potwierdziły się i niektóre firmy postanowiły przyjąć taką właśnie strategię cenową.

Kukurydza tanieje

Żniwa kukurydziane mamy praktycznie na ukończeniu. Wyjątkowo szybko w tym roku, a wszystko za sprawą ekstremalnej suszy. Notowane wczoraj obniżki cen mokrego ziarna kukurydzy wynoszą 10–30 zł/t. Najczęściej za ten towar skupy płacą 450–480 zł/t przy 30% wilgotności. Zdecydowana większość skupów informuje przy okazji, że dopłaty za mniejszą wilgotność obowiązują tylko do progu 25% wilgotności ziarna. To wynik spadających cen i stosunkowo niewielkiej różnicy pomiędzy cenami ziarna mokrego i suchego. Różnica ta powoli jednak zaczęła rosnąć. Za suche ziarno kukurydzy skupy płacą dziś najczęściej 640–700 zł/t netto.

Średnie ceny skupu zbóż z wczorajszej sondy:
  • pszenica konsumpcyjna – 799 zł/t,
  • pszenica paszowa – 757 zł/t,
  • żyto – 649 zł/t,
  • pszenżyto – 694 zł/t,
  • jęczmień – 710 zł/t
  • kukurydza sucha – 688 zł/t,
  • kukurydza mokra – 486 zł/t.

Kukurydza ze wschodu

Coraz częściej słychać głosy, że malejące ceny kukurydzy są wynikiem jej masowego napływu z Ukrainy. Tańszy towar z tej części Europy ma zniechęcać podmioty skupujące do zakupu rodzimego ziarna. Podnoszą się też głosy krytyki, że takie ziarno ma niewiadome pochodzenie, może pochodzić od roślin genetycznie modyfikowanych i być zanieczyszczone mikotoksynami, co zagraża zdrowiu zwierząt i ludzi. Jak podała Warszawska giełda Towarowa (WGT) od 1 lipca cała Unia importowała z Ukrainy 1,374 mln ton kukurydzy.

Unijny eksport mniejszy

Jak podała WGT spadek eksportu spowodowany jest przede wszystkim mniejszym eksportem pszenicy. Od początku tego sezonu, tj. od 1 lipca poza Unię wywieziono 5,085 mln ton pszenicy wraz z moką, podczas gdy rok wcześniej o tej porze było to 6,745 mln ton. USDA natomiast szacuje, że cały unijny eksport pszenicy w tym sezonie wyniesie 23 mln ton (w poprzednim 23,3 mln ton).

Polski eksport pszenicy poza Unię plasuje nasz kraj na trzecim miejscu pod tym względem. Od 1 lipca do 14 października wyniósł on 0,389 mln ton (7,7% unijnego eksportu). Na pierwszym miejscu jest Francja z eksportem 2,311 mln ton, a na drugim Rumunia z ilością 1,575 mln ton.
Oprócz wysyłki unijnej pszenicy za granicę sporo też jej jako wspólnota sprowadzamy. Najwięcej z Rosji – 0,33 mln ton, USA – 0,213 mln ton, Serbii – 0,194 mln ton, Mołdawii – 0,186 mln ton oraz z Kanady – 0,174 mln ton.

Co na giełdach

Na giełdach mamy spadki. OD par już sesji z rzędu tanieją kontrakty na pszenicę zarówno na europejskim jak i chicagowskim parkiecie. Na Matif ceny kontraktu grudniowego od 12 października spadają z poziomu wtedy 204,75 euro/t do poziomu wczorajszego 201,25 euro/t. Nieco inaczej było za oceanem. Tam spadki zaczęły się 15 października. Cena kontraktu grudniowego na dziś (godz. 10:00) wynosi 187,74 $/t.
Podobne trendy dotyczą kukurydzy i podobnie na parkiecie w Chicago spadki wystąpiły później niż na giełdzie Matif. Na europejskim parkiecie wczoraj kontrakt listopadowy wyceniono na 170,5 euro/t. Na CBoT w Chicago w tym momencie (godz. 10:00) kontrakt grudniowy wyceniany jest na 145,78 $/t.
Aktualne ceny sprawdzisz TUTAJ.

jd, fot. Sierszeńska


Newsletter rynkowy
Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)