Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Zboża: pszenica lokalnie droższa, kukurydza lekko w dół

Obrazek

W tym tygodniu lokalnie podrożała pszenica oraz pszenżyto i żyto. Inaczej jest z kukurydzą mokrą – ta nieco potaniała chociaż i tak stawki za nią w opinii rolników są bardzo dobre.

Jacek Daleszyński5 października 2018, 10:47
Kolejna odsłona naszej cotygodniowej sondy cenowej pokazuje lekkie wzrosty cen skupu pszenicy konsumpcyjnej. Odnotowaliśmy je w woj. mazowieckim, pomorskim (w kilku punktach skupu), zachodniopomorskim i wielkopolskim. Podwyżki te wyniosły od 10 do 30 zł/t. Podwyżki dotknęły też zboża paszowe. Pszenżyto podrożało w tym tygodniu w woj. lubelskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim, pomorskim i mazowieckim, średnio o 10–20 zł/t. Podwyżki cen skupu żyta wynoszą w tym tygodniu również 10–20 zł/t, a zanotowaliśmy je w woj. lubelskim, pomorskim i wielkopolskim.

Kukurydza lekko w dół

Mokre ziarno kukurydzy w tym tygodniu nieco staniało. Trwają w najlepsze żniwa, więc towaru jest nieco więcej. W ujęciu średnim jednak ceny wynoszą powyżej 500 zł/t, a taki poziom można uznać za więcej niż zadowalający. Ceny choć w części rekompensują niższe plony wywołane ekstremalną suszą. Zadowalające jest też to, że wymłócone ziarno ma niską wilgotność, która najczęściej wynosi około 20%. To pozwala uzyskać dopłatę za niższą od bazowej wilgotność ziarna. Skupy jednak, aby nie dopłacać „w nieskończoność” podchodzą do tego zagadnienia w tym roku nieco inaczej niż w latach poprzednich. Przede wszystkim dopłaty za każdy procent poniżej progu są niższe, dopłata może się kończyć przy np. wilgotności ziarna 25% (zatem za ziarno o wilgotności 20% nie będzie wyższej dopłaty). Niektóre ze skupów mają przedziały cenowe dla danej wilgotności ziarna, np. 530 zł/t netto za ziarno o wilgotności 25–30%, 580 zł/t netto za ziarno 18–24%.

Gigant mniej wyeksportuje

Rosja w tym roku ma wyeksportować mniej pszenicy – takie są nieoficjalne często informacje. Znajdą jednak one z pewnością odzwierciedlenie w rzeczywistości, bo wiemy, że Rosja miała w tym roku mniejsze zbiory pszenicy. W ślad za tym jednak zauważalne są podwyżki kontraktów terminowych na giełdach. Od wtorku można zauważyć podwyżki na europejskich parkietach, za oceanem natomiast mieliśmy spadki. W środę na Matif pszenica w kontrakcie grudniowym wyceniona została na 201,25 euro/t (wzrost o 1,25 euro/t w stosunku do wtorkowej sesji). Wczoraj natomiast dla tego kontraktu sesja skończyła się wynikiem 202,75 euro/t.
W środę na CBoT w Chicago pszenica w kontrakcie grudniowym kosztowała 189,2 $/t (spadek o 1,45 $/t w stosunku do sesji wtorkowej). W tym momencie (godzina 10.30) na amerykańskiej giełdzie kontakt ten wyceniany jest na 191,4 $/t.

Wyschnięta Australia

Z suszą zmaga się Australia - jeden z większych producentów pszenicy na świecie. Jak ocenia tamtejsze Australijskie Biuro Meteorologiczne tegoroczny wrzesień był najsuchszym w wielu regionach prowadzących produkcję roślinną od dekady. Średnio spadło o 33% mniej deszczu, a temperatura średnia w tym miesiącu była wyższa aż o 1,26oC. W związku z tym australijski rząd już skorygował w dół zbiory pszenicy na 19,1 mln ton (najniższe od 11 lat). Amerykański Departament Rolnictwa skorygował też w dół wielkość eksportu Australii w tym roku z 16 na 14 mln ton pszenicy.


Newsletter rynkowy
Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)