Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Zboża stoją na polach, w skupach stoją ceny

Obrazek

Aura za oknami niesprzyjająca. Mamy kolejną przerwę w żniwach. Niektóre zboża na polach mocno już poczerniały.

Jacek Daleszyński19 lipca 2018, 09:29
Patrząc dziś na pola można odnieść wrażenie, że w ciągu zaledwie kilku deszczowych dni zboża czekające na skoszenie zaczęły czernieć. To oznacza porażenie grzybami czerniowymi. Ale to nie one powinny być zmartwieniem, bo to nie będą przyczyną silnego obniżenia jakości ziarna. Gorzej, że zboże może zacząć już porastać. Nie mówią już o tym tylko sami skupujący w kontekście tego, że ceny za takie ziarno mogą być niższe. Również rolnicy obawiają się o jakość zbieranych plonów. Pamiętają przecież jeszcze poprzednie żniwa, które niejednokrotnie trwały nawet do końca września. Ziarno z tak późnych zbiorów było porośnięte na tyle, że było już widać kiełki na zewnątrz. Jeśli po poprawie pogody umożliwiającej wznowienie żniw znowu zacznie padać, wtedy obawy o jakość ziarna będą już mocno uzasadnione.

Co dziś w cennikach?

Spójrzmy jednak na dzisiejsze notowanie cen zbóż. Załamanie pogody na szczęście nie spowodowało załamania cen. Utrzymują się one w większości przypadków na podobnym, jak w poniedziałek poziomie. Handel tak samo jak żniwa przystopował. Skupujący czekają na towar, więc w cennikach póki co nie ma zmian, bo tak naprawdę nie wiadomo jakiej jakości ziarno będziemy zbierać.

Możemy jednak zauważyć, że najwyższa oferowana dzisiaj stawka za pszenicę konsumpcyjną podskoczyła do 780 zł/t netto (jeden ze skupów w woj. kujawsko-pomorskim). W najnowszej sondzie mamy też ceny od niektórych skupów, które deklarowały wznowienie przyjmowania towaru od żniw lub od połowy lipca. W kilku z nich stawki nie są wygórowane. Najniższą dzisiaj ofertę na pszenicę konsumpcyjną znajdziemy właśnie w takim punkcie skupu – 600 zł/t (woj. świętokrzyskie).

Lokalnie można zaobserwować podwyżki cen pszenżyta o 10–20 zł, odpowiednio np. w woj. opolskim i wielkopolskim. Podskoczyła też nieco cena żyta konsumpcyjnego w jednym ze skupów w woj. zachodniopomorskim – z 580 na 600 zł/t (najwyższa stawka w kraju).

Średnie ceny zbóż ze środowej sondy:
  • pszenica konsumpcyjna – 695 zł/t,
  • pszenica paszowa – 659 zł/t,
  • żyto – 546 zł/t,
  • pszenżyto – 596 zł/t,
  • jęczmień – 617 zł/t
  • kukurydza sucha – 650 zł/t,
  • kukurydza mokra – 410 zł/t.

Sprawdź TUTAJ najnowsze notowanie.

jd, fot. Biernacki


Newsletter rynkowy
Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)