Zboża: wszystko wokół kukurydzy

Na rynku zbóż nieco się uspokoiło. Najwyższe stawki za zboża nieco spadły, a sprzedaż przystopowała ze względu na jesienne prace polowe.
Kukurydza mokra lekko w dół
W tym tygodniu zauważamy lekkie obniżki cen skupu mokrego ziarna kukurydzy, jednak na podstawie naszej cotygodniowej sondy cenowej nie można powiedzieć, że jest to trend ogólnokrajowy. W dalszym ciągu spora część skupów oferuje ponad 500 zł/t. Najwięcej – 520–540 zł/t netto można otrzymać w niektórych punktach w woj. opolskim, lubuskim, dolnośląskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i śląskim. W regionach gdzie plony są słabsze i ziarna jest mniej te ceny są wyższe, ale nie jest to regułą. Najmniej za mokre ziarno kukurydzy płacą dziś 450–470 zł/t w niektórych skupach w woj. wielkopolskim, małopolskim czy podlaskim.Dopłacają do ziarna
Skupy mają indywidualne podejście do dopłaty za ziarno o wilgotności niższej niż 30%, dla której ustala się cenę bazową. W tym roku ze względu na niższą wilgotność ziarna podczas zbioru, nierzadko w okolicach 20%, dopłaty są nieco niższe i wynoszą 7–8 zł/t za każdy procent wilgotności poniżej progu 30%. Nie wszystkie skupy też dopłacają do ziarna o bardzo niskiej wilgotności. Niektóre wyznaczyły próg dopłaty na 25–26%, ale są też takie, które dopłacą za każdy procent poniżej bazowej wilgotności bez względu na wilgotność ziarna odstawianego do skupu.Inne zboża nieco taniej
Obniżenie stawek można zaobserwować w przypadku podstawowych zbóż. Najczęściej dotyczy to pszenicy. Najwyższe stawki za konsumpcyjne ziarno tego gatunku zbliżyły się mocno do 800 zł/t. Można jednak znaleźć wciąż skupy, które płacą za pszenicę o najwyższych parametrach 850 zł/t, np. w woj. zachodniopomorskim. większość jednak krajowych skupów oferuje dziś 750–780 zł/t.W dobrej cenie można sprzedać żyto konsumpcyjne. Nie brakuje ofert kupna za 700 zł/t, ale można też znaleźć punkty, w których płacą za to ziarno nawet 730 zł/t. Tak jest np. w woj. pomorskim czy kujawsko-pomorskim. Na podobnym poziomie cenowym plasuje się pszenica paszowa oraz jęczmień konsumpcyjny. Za pszenżyto natomiast skupy płacą dziś 600–740 zł/t (najmniej w woj. świętokrzyskim, najwięcej w woj. pomorskim).
- pszenica konsumpcyjna – 784 zł/t,
- pszenica paszowa – 758 zł/t,
- żyto – 644 zł/t,
- pszenżyto – 683 zł/t,
- jęczmień – 699 zł/t
- kukurydza sucha – 707 zł/t,
- kukurydza mokra – 501 zł/t.
Nie narzekać na ceny
Jak mówi nam osoba ściśle związana z rynkiem zbóż Polska jest jednym z niewielu krajów eksportujących zboża nawet w skali świata, która ma wewnętrzne ceny za pszenicę, także paszową, powyżej 200 $/t. W przeliczeniu na złotówki daje od 730 zł/t. Warto pamiętać, że w zeszłym roku ceny były niższe o nawet 200 zł/t. Niech jednak dobre ceny będą chociaż częściową rekompensatą dla wielu rolników, którzy w tym roku mają sporo niższe plony.Dziś można też sprzedać także pszenicę do Niemiec. W centralnych regionach tego kraju jej cena wynosi około 200–205 euro/t (około 870 zł/t przy dzisiejszym kurskie euro 4,28 zł). Po odliczeniu kosztów transportu – około 100 zł/t ostateczny poziom jest równie opłacalny.
Zboża na świecie
W tym momencie (godzina 15.00) pszenica na Matif w kontrakcie grudniowym wyceniana jest na 202 euro/t (wczoraj i przedwczoraj 201 euro/t). Za oceanem w tym momencie kontrakt grudniowy wyceniany jest na 191 $/t. Przedwczoraj było identycznie, natomiast wczoraj nieco niżej – prawie 190 $/t.Kukurydza na giełdzie Matif w kontakcie listopadowym wyceniana jest teraz na 177 euro/t, a za oceanem w kontrakcie grudniowym na 143 $/t.
jd, fot. Sierszeńska