Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Żniwne Pogotowie Cenowe: Zboża znowu drożeją

Obrazek

Kolejna odsłona naszej sondy cenowej zbóż ujawnia kolejne podwyżki. To dobra informacja dla wszystkich tych, którzy planują teraz sprzedać zboże.

Jacek Daleszyński1 sierpnia 2018, 15:29
Wyraźny trend podwyżkowy trwający już ponad trzy tygodnie utrzymuje się nadal. Ceny stają się coraz bardziej atrakcyjne, chociaż o zrekompensowaniu niższych plonów wyższymi stawkami mówić nie można. Podwyżki dotyczą praktycznie wszystkich zbóż, jednak najczęściej jak zwykle pszenicy zarówno paszowej jak i konsumpcyjnej.
Pszenica konsumpcyjna podrożała dziś w woj. warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, małopolskim, pomorskim, wielkopolskim, podlaskim i lubuskim. Podwyżki w przypadku tego zboża wynoszą od 20 do 40 zł/t. Pszenica paszowa natomiast podrożała o 10 do 40 zł/t w woj. świętokrzyskim, opolskim, kujawsko-pomorskim, lubelskim i pomorskim.

W przypadku jęczmienia podwyżek dziś można się doszukać w woj. pomorskim, lubuskim i wielkopolskim. Wynoszą one 20–60 zł/t. Żyto dziś jest droższe w porównaniu z poniedziałkiem o 10–30 zł/ha w niektórych punktach skupu w woj. lubuskim czy pomorskim, a pszenżyto podrożało w wielkopolskim i podlaskim.

Mamy też dziś obniżki. W przypadku jednego z punktów w woj. zachodniopomorskim cena pszenicy konsumpcyjnej spadła z 800 na 740 zł/t, a paszowej o 10 zł na 720 zł/t. W przypadku jednego z punktów w woj. kujawsko-pomorskim stawki w całym cenniku zostały obniżone o 10–50 zł/t, a największe cięcia dotknęły pszenicę paszową (aktualna cena 700 zł/t.).

Wschód wyprzedaje zboże

Jak informował nas dzisiaj jeden z rolników z woj. lubelskiego rolnicy ze strefy ASF ze zlikwidowaną produkcją świń wyprzedają ziarno prosto od kombajnu. Źródło dochodu, jakim była produkcja trzody chlewnej musi zostać jakoś zrekompensowane. Praktycznie wszystkie zboża produkowane w takich gospodarstwach były przeznaczane na paszę, jednak teraz muszą być inaczej spożytkowane.

Jednocześnie rolnicy z tego terenu patrzą z niepokojem w przyszłość, bo o ile teraz można jeszcze sprzedać ziarno to w sytuacji dalszego postępowania ASF zbyt może być coraz trudniejszy, bo produkcja paszy może zostać ograniczona.

Średnie ceny zbóż z dzisiejszej sondy:
  • pszenica konsumpcyjna – 732 zł/t,
  • pszenica paszowa – 683 zł/t,
  • żyto – 573 zł/t,
  • pszenżyto – 615 zł/t,
  • jęczmień – 634 zł/t,
  • kukurydza sucha – 661 zł/t,
  • kukurydza mokra – 424 zł/t.
Sprawdź aktualne ceny skupu zbóż.

jd, fot. Adamczewska


Newsletter rynkowy
Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)