Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Zima wraca! Nad Polską znów zapanują mrozy…

13.03.2018

Drukuj

Zima wraca! Nad Polską znów zapanują mrozy…

Artykuł dostępny

Zmiany w pogodzie można odczuwać już dziś. Przyszło ochłodzenie, które dodatkowo wywołało obfite w niektórych częściach kraju opady deszczu. Nie to jednak jest najgorsze. Synoptycy ostrzegają, że już za kilka dni na obszarze całej Polski zagoszczą ujemne temperatury i opady śniegu. Zima będzie chciała jeszcze raz zaznaczyć swoją obecność.

Nagły powrót zimy


Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, z każdym  najbliższym dniem będzie coraz chłodniej, a radykalnie pogoda zmieni się od piątku 16 marca. Znad Morza Barentsa napłynie mroźne arktyczne powietrze. Na północy i północnym wschodzie kraju zacznie padać śnieg, temperatura znacznie obniży się. W sobotę i niedzielę powróci prawdziwa zima. Mroźne powietrze dotrze do nas znad Syberii. W nocy w województwach północno-wschodnich i w kotlinach górskich temperatura spadnie poniżej -10°C, na pozostałym obszarze kraju mróz będzie trochę lżejszy. Ujemna temperatura powietrza  utrzymywać się będzie także w ciągu dnia, tylko na północnym zachodzie temperatura maksymalna nieznacznie przekroczy 0°C. W całym kraju wystąpią opady śniegu, miejscami, szczególnie na południu, mogą one być intensywne. Silny i porywisty północny wiatr potęgować będzie odczucie chłodu.

Oziminy znów ucierpią?


Taka zmiana pogody, to kiepska wiadomość dla rolników. W ostatnich dniach wielu sprawdzało na polach kondycję rzepaku i zbóż ozimych po fali silnych mrozów. która nawiedziła Polskę pod koniec lutego. Wiadomo już, że część ozimin nie wytrzymała ujemnych temperatur bez pokrywy śnieżnej i nadaj się do przesiania. Z kolei te rośliny, które przetrwały mrozy zdążyły się w ostatnich dniach wejść w proces rozhartowania, w związku z czym mogą kolejnej fali ujemnych temperatur nie wytrzymać.

r e k l a m aMiejmy jednak nadzieję, że przed nadejściem ujemnych temperatur wystąpią zapowiadane przez synoptyków opady śniegu, co pozwoli oziminom przetrzymać ten – oby ostatni – ostatni  atak zimy

Czytaj także:

Polecany artykuł

Nadciągają arktyczne mrozy. Czy zboża ozime i rzepak je przetrwają?Zrób test na przezimowanie roślin.

Polecane dla Ciebie:

article icon

Wyrok na dym z komina sąsiada

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii