Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Zima wraca! Nad Polską znów zapanują mrozy…

Obrazek

W ostatnich dniach zdążyliśmy się zachłysnąć wiosenną pogodą. W minioną niedzielę termometry w ciągu dnia pokazywały nawet 17 st. C. Ale to już przeszłość – nad Polskę nadciąga kolejny oddech zimy.

Bartłomiej Czekała13 marca 2018, 19:48
Zmiany w pogodzie można odczuwać już dziś. Przyszło ochłodzenie, które dodatkowo wywołało obfite w niektórych częściach kraju opady deszczu. Nie to jednak jest najgorsze. Synoptycy ostrzegają, że już za kilka dni na obszarze całej Polski zagoszczą ujemne temperatury i opady śniegu. Zima będzie chciała jeszcze raz zaznaczyć swoją obecność.

Nagły powrót zimy


Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, z każdym  najbliższym dniem będzie coraz chłodniej, a radykalnie pogoda zmieni się od piątku 16 marca. Znad Morza Barentsa napłynie mroźne arktyczne powietrze. Na północy i północnym wschodzie kraju zacznie padać śnieg, temperatura znacznie obniży się. W sobotę i niedzielę powróci prawdziwa zima. Mroźne powietrze dotrze do nas znad Syberii. W nocy w województwach północno-wschodnich i w kotlinach górskich temperatura spadnie poniżej -10°C, na pozostałym obszarze kraju mróz będzie trochę lżejszy. Ujemna temperatura powietrza  utrzymywać się będzie także w ciągu dnia, tylko na północnym zachodzie temperatura maksymalna nieznacznie przekroczy 0°C. W całym kraju wystąpią opady śniegu, miejscami, szczególnie na południu, mogą one być intensywne. Silny i porywisty północny wiatr potęgować będzie odczucie chłodu.

Oziminy znów ucierpią?


Taka zmiana pogody, to kiepska wiadomość dla rolników. W ostatnich dniach wielu sprawdzało na polach kondycję rzepaku i zbóż ozimych po fali silnych mrozów. która nawiedziła Polskę pod koniec lutego. Wiadomo już, że część ozimin nie wytrzymała ujemnych temperatur bez pokrywy śnieżnej i nadaj się do przesiania. Z kolei te rośliny, które przetrwały mrozy zdążyły się w ostatnich dniach wejść w proces rozhartowania, w związku z czym mogą kolejnej fali ujemnych temperatur nie wytrzymać.

Miejmy jednak nadzieję, że przed nadejściem ujemnych temperatur wystąpią zapowiadane przez synoptyków opady śniegu, co pozwoli oziminom przetrzymać ten – oby ostatni – ostatni  atak zimy

Czytaj także:

Zrób test na przezimowanie roślin.


Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)