Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Żniwa 2019: Jakie plony w Top Farms?

Obrazek

Większość gospodarstw na Opolszczyźnie skończyła żniwa. Sprawdzamy, jak plonowały uprawy w Top Farms Głubczyce i jakie prace polowe trwają w gospodarstwie.

7 sierpnia 2019, 14:33
W tym roku pogoda nie rozpieszcza rolników. Szczególnie na ten temat wypowiedzieć się mogą Ci, którzy zakończyli już żniwa, a plony z ich pół znacząco odbiegają od oczekiwanych. Czy w tym roku ktokolwiek może być zadowolony ze swoich zbiorów? O to, jak prace polowe przebiegały w firmie Top Farms Głubczyce i jakie plony udało im się uzyskać zapytaliśmy dr Marcina Markowicza.

- Żniwa w firmie rozpoczęliśmy 8 lipca. Poszły sprawnie. Zaczęliśmy od pszenicy ozimej z przeznaczeniem na ciastka. Na rzepak czekaliśmy z tego względu, że od dołu było dużo zielonych niedojrzałych łuszczyn. Z góry niestety rzepak był przez te czerwcowe upały zapalony, dlatego zbieraliśmy go trochę później. W międzyczasie, pod koniec żniw zbierany był jęczmień jary i pszenica jara. Ostatecznie żniwa zakończyliśmy drugiego sierpnia. Myślę, że możemy być zadowoleni z plonów – mówił.

W Top Farms pszenica ozima dała najlepszy plon - blisko 8 ton z hektara. A jak było w przypadku innych upraw?

- Połowa areału rzepaku została poszkodowana przez grad. Nie licząc tego rzepaku pozostały plon wyniósł 3,4 tony z hektara. Plony jęczmienia jarego wyniosły 7,5 tony. Pszenica jara bardziej ucierpiała przez te upały. Plon był niższy i wynosił od 5,5 do 6 ton z hektara. Żyto również dostało gradem i plon wyniósł 5,5 tony, a na tych polach, gdzie ucierpiał to nawet 4,5 tony z hektara. Aktualnie wszystko jest na magazynie – relacjonował dr Marcin Markowicz z firmy Top Farms.

ZOBACZ CAŁY FILM!


Tekst i zdjęcia: dr Mariusz Drożdż


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)