Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Żniwa 2019: Kombajny w pszenicy, rzepak czeka

Wykorzystując okienko pogodowe rolnicy na południu Opolszczyzny przy granicy z Czechami szybko wyjechali w pola, aby młócić pszenicę. I robią to, kiedy rzepak jeszcze stoi na polach, bo nie dojrzał do zbioru.

21 lipca 2019, 22:32
Żniwa trwają na dobre w całym kraju. Na południu Opolszczyzny rolnicy wykorzystują warunki pogodowe i właśnie młócą pszenicę.

- Pogoda jest sprzyjająca do prowadzenia żniw. Temperatury wahają się około 28, 29 stopni Celsjusza, nie ma opadów. Zbieramy pszenicę ozimą z uwagi na to, że jest dojrzała i boimy się, że mogą się pogorszyć parametry, co wpłynie na obniżkę cenę sprzedaży – mówi Jakub Bartoszewski – rolnik z Niekazanic.

W przypadku rzepaku sytuacja wygląda zupełnie inaczej. W tam tych rejonach jest on póki co jest jeszcze niedojrzały, więc rolnicy z niecierpliwością wyczekują na dobry moment ze zbiorem.

- Nie można było rzepaku młócić z tego powodu, że jeszcze jest niedojrzały. To są straty. Dlatego wjechaliśmy w pszenicę. Ma ona około 14% wilgotności, to nie ma co się zastanawiać. To są odmiany wczesne. Plon nie został jeszcze dokładnie obliczony, ale jest niższy, jak w roku ubiegły, Ta susza swoje zrobiła – mówił Jan Bartoszewski.

Zobacz cały film!


Tekst i zdjęcia: dr Mariusz Drożdż


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)