Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Żniwa jęczmienia: przed deszczami pierwsze kombajny ruszyły w pole

Dziś w kraju sporo stref opadów, ale w środku tygodnia na południu Polski pierwsze kombajny ruszyły na pola jęczmienia ozimego. Rolnicy spodziewali się nieco lepszych plonów. Jak w tym roku sypie jęczmień z pierwszych omłotów?

10 lipca 2021, 18:33

Jako pierwszy z pól spośród zbóż schodzi jęczmień ozimy. Rolnicy w woj. opolskim wystartowali już 6 lipca. Wykorzystując bezdeszczową pogodę, gospodarujący na lekkich glebach rolnicy błyskawicznie wyjechali na pola aby zdążyć zebrać jęczmień. W prognozie pogody miały pojawić się burze, więc trzeba było się spieszyć, póki zboże jest suche. Po pierwszych żniwach widać, że plony nieznacznie przekraczają 5 ton z ha.

Gospodarze spodziewali się nieco lepszych zbiorów, jednak w najważniejszym momencie nabierania masy ziarniaków, zabrakło wody, w związku z tym nie są w pełni wykształcone. Rolnicy zbierają jęczmień ozimy przy średniej wilgotności około 12,5%.

Gospodarze zaczynają się powoli szykować do zbiorów pszenicy, ale nie ma co się spieszyć, bo zboże jeszcze jest zielone i podejrzewają, że kombajny do pszenicy ruszą najwcześniej za trzy tygodnie. Wegetacja jest opóźniona i widać to we wszystkich uprawach. 

Wysokie ceny zbóż w skupie, które utrzymywały się przez kilka miesięcy stopniowo spadają, a plantatorzy zastanawiają się kiedy i gdzie najlepiej sprzedaż plony. 


W filmie głos zabierają: Jan Piechaczek rolnik z Jaśkowic i Ryszard Kansy rolnik z Opola.

Chcesz otrzymywać powiadomienia o cenach skupu w żniwa? ZAPISZ SIĘ NA SPECJALNY SERWIS SMS!


Tekst i zdjęcia: dr Mariusz DrożdżWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)