StoryEditor

Żniwa słonecznika - zainteresowanie uprawą i doświadczalnictwem rośnie

Rolnicy na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku coraz częściej odchodzą od tradycyjnych upraw zbóż, ponieważ nie przynoszą one zysku. Niektórzy zrezygnowali z upraw rzepaku i szukają innych roślin. Popularność zdobywa także słonecznik, który ma małe wymagania glebowe i niższe koszty nawożenia i środków ochrony roślin.
12.10.2020., 13:10h
Dotychczas duże uprawy słonecznika w Polsce przeznaczane były na ziarno do prażenia, a część na paszę dla gołębi, czy jako roślina „deserowa” do bezpośredniego spożycia. Odrębnym segmentem jest uprawa odmian ozdobnych, zarówno rabatowych, jak i na kwiat cięty.

Od kilku lat jednak pojawiają się spore zasiewy słonecznika, podobnie jak na Zachodzie i południu, w uprawach wielkopowierzchniowych przeznaczonych na olej. Wtedy właśnie słonecznik powinno się uprawiać na większym areale, aby procentowo zmniejszyć straty powodowane przez ptaki i... ludzi. W przeciwieństwie do kukurydzy jednak nie robią w nim szkód dziki i inna zwierzyna leśna. Do czasu wykształcenia nasion nie jest też chętnie zasiedlany przez gryzonie polne.

Ważny jest jednak dobór właściwych odmian, które zapewnią w Polsce dojrzałość nasion w stosunkowo krótkim okresie wegetacyjnym. Rolnicy narzekają, że nie ma w Polsce niezależnego doświadczalnictwa odmianowego słonecznika.Teraz nadszedł czas żniw.


Tekst i zdjęcia: dr Mariusz Drożdż
Pozostało 10% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. kwiecień 2024 13:50