Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Żniwa słonecznika - zainteresowanie uprawą i doświadczalnictwem rośnie

Obrazek

Rolnicy na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku coraz częściej odchodzą od tradycyjnych upraw zbóż, ponieważ nie przynoszą one zysku. Niektórzy zrezygnowali z upraw rzepaku i szukają innych roślin. Popularność zdobywa także słonecznik, który ma małe wymagania glebowe i niższe koszty nawożenia i środków ochrony roślin.

12 października 2020, 13:51
Dotychczas duże uprawy słonecznika w Polsce przeznaczane były na ziarno do prażenia, a część na paszę dla gołębi, czy jako roślina „deserowa” do bezpośredniego spożycia. Odrębnym segmentem jest uprawa odmian ozdobnych, zarówno rabatowych, jak i na kwiat cięty.

Od kilku lat jednak pojawiają się spore zasiewy słonecznika, podobnie jak na Zachodzie i południu, w uprawach wielkopowierzchniowych przeznaczonych na olej. Wtedy właśnie słonecznik powinno się uprawiać na większym areale, aby procentowo zmniejszyć straty powodowane przez ptaki i... ludzi. W przeciwieństwie do kukurydzy jednak nie robią w nim szkód dziki i inna zwierzyna leśna. Do czasu wykształcenia nasion nie jest też chętnie zasiedlany przez gryzonie polne.

Ważny jest jednak dobór właściwych odmian, które zapewnią w Polsce dojrzałość nasion w stosunkowo krótkim okresie wegetacyjnym. Rolnicy narzekają, że nie ma w Polsce niezależnego doświadczalnictwa odmianowego słonecznika.Teraz nadszedł czas żniw.


Tekst i zdjęcia: dr Mariusz Drożdż


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)