Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Żniwne pogotowie cenowe: ceny trzy razy w tygodniu!

Obrazek

Od dziś zaczynamy nasze „Żniwne pogotowie cenowe”. Specjalnie dla Was będziemy zbierać informacje ze skupów zbóż trzy razy w tygodniu przez dwa miesiące.

Jacek Daleszyński2 lipca 2018, 14:45
Wszystko po to, abyście mieli najnowsze informacje o cenach zbóż w skupach w Waszej okolicy. Najnowsze ceny znajdziesz na naszym portalu topagrar.pl w zakładce „Rynki” w poniedziałek, środę i piątek. W te dni przygotujemy też komentarze rynkowe, a dodatkowo w piątek podsumujemy wszystko to, co na rynku zbóż w naszym kraju i nie tylko w danym tygodniu się działo.

Jęczmień idzie pełną parą

Coraz więcej skupów podaje ceny na jęczmień z tegorocznych zbiorów. Wahają się one dzisiaj w przedziale 530–600 zł/t. Część skupujących ocenia jednak, że stawki najwyższe  długo się nie utrzymają i są oferowane „na wyrost”, żeby już podczas samej transakcji zbić cenę na podstawie parametrów jęczmienia. Tu najważniejsza jest gęstość, czyli masa hektolitra. Osiągnięcie poziomu 62kg/hl może być trudne w tym roku (przy tym poziomie stawki są najwyższe). Bardziej realne wg skupujących jest 56–57 kg/hl, a wg samych rolników parametr ten będzie jeszcze niższy. To może  oznaczać niższą cenę skupu. Zobaczymy jednak jak wszystko się potoczy. Może się okazać, że jęczmienia będzie za mało i stawki najwyższe wcale nie spadną, a wręcz mogą się jeszcze zwiększyć.

Dziś otrzymaliśmy sygnał o kolejnych plonach jęczmienia, jakie uzyskujecie. Tym razem jest to 2,7 t/ha – jak na razie najniższy  plon, jaki dotąd odnotowaliśmy.
Obserwując spadkowy trend średniej ceny jęczmienia w dzisiejszej sondzie trzeba mieć na uwadze, że jest to spowodowane obowiązywaniem na rynku jeszcze dwóch stawek: za ziarno z poprzednich żniw i za to z tegorocznych.

Reszta zbóż generalnie bez zmian

niewiele się zmienia jeśli chodzi o pozostałe zboża. Obowiązujące jeszcze w cennikach ceny za ziarno ze zbiorów 2017 są na podobnym poziomie, jak pod koniec poprzedniego tygodnia. Niewielkie wzrosty zanotowaliśmy w przypadku pszenicy konsumpcyjnej w woj. warmińsko-mazurskim – obowiązująca tam dzisiejsza stawka w jednym ze skupów to 720 zł/t ziarna o zawartości białka 14%. Za najlepsze jakościowo ziarno tego gatunku powyżej 700 zł/t płacą też w woj. zachodniopomorskim, a dokładnie 720 zł/t.

Coraz więcej „nowych” cenników

Z dnia na dzień przybywa skupów, które mają już ustalone cenniki dla zbóż z tegorocznych zbiorów. Stawki są przeważnie niższe niż za ziarno z 2017 r., ale niektóre większość z nich, oprócz pszenicy konsumpcyjnej, utrzymało na tym samym poziomie.
Coraz więcej też punktów kończy przyjmowanie ziarna albo z powodu przygotowywania magazynów pod nowe zbiory, albo z braku miejsca w silosach. W miarę zużywania ziarna do produkcji np. pasz przyjmowanie płodów zostanie wznowione.

Średnie ceny zbóż z dzisiejszej sondy:
  • pszenica konsumpcyjna – 680 zł/t,
  • pszenica paszowa – 643 zł/t,
  • żyto konsumpcyjne – 545 zł/t,
  • pszenżyto – 594 zł/t,
  • jęczmień – 600 zł/t,
  • kukurydza sucha – 652 zł/t,
  • kukurydza mokra – 390 zł/t.


Newsletter rynkowy
Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)