Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.plZaloguj
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Ceny jęczmienia wysokie przy gęstości powyżej 62 kg/hl!

Obrazek

Tylko u nas najświeższe, najbardziej aktualne ceny skupu zbóż, jakich nie znajdziesz na innych portalach!

Jacek Daleszyński11 lipca 2018, 17:21
Żniwa jęczmienne trwają. Coraz więcej kombajnów na polu, a plony zróżnicowane. W środkowej Wielkopolsce niektórzy koszą nawet 7,5 t/ha, a na Dolnym Śląsku plony to wręcz niewiarygodne jak n ten rok 9 t/ha. Pamiętać jednak należy, że te wyniki osiągnięto na lepszych stanowiskach i przy nieco większej ilości wody, choć oczywiście o optymalnych opadach w tych regionach mówić nie można. Niestety zdecydowana większość plonów oscyluje w granicach 2,5–5 t/ha.

Płacą za gęstość

Sprzedajesz jęczmień? Mamy dobrą informację. Niektóre skupy dołożą do ceny, jeśli Twój jęczmień będzie miał gęstość powyżej 62. Ceny w naszej sondzie w przypadku jęczmienia dotyczą właśnie takiego ziarna. Sygnały, jakie otrzymujemy mówią o ziarnie gęstości poniżej 60. Za takie niestety raczej trzeba spodziewać się potrąceń. Dobra informacja jest jednak taka, że tegoroczny jęczmień ma gęstość 65–66 kg/hl. Gorzej, że w niektórych skupach nie otrzymamy informacji o wysokości dopłaty do takiego ziarna. W niektórych wnosi ona 10–20 zł/t.

Ile dzisiaj za jęczmień?

Najwięcej płacą dziś w woj. pomorskim 675 zł/t netto. Od 640 do 650 zł/t można otrzymać w woj. wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, podlaskim i lubuskim. Sporo skupów oferuje w granicach 600 zł/t, a najmniejsze stawki to 570 zł/t w niektórych punktach w woj. opolskim i podlaskim.

Wciąż wielu nie skupuje

W wielu sprawdzanych przez nas punktach wciąż trwa przerwa  skupie. Wśród nich są takie, które nie kupują jęczmienia, a ruch w nich zacznie się na dobre wraz z postępem w koszeniu pozostałych zbóż.

Średnia cena pszenicy powyżej 700 zł/t

W komentarzu do poniedziałkowej sondy pisałem o tym, że wzrosła cena pszenicy konsumpcyjnej o najwyższej zawartości białka 14%. Wtedy jednak średnia cena nie przekroczyła granicy 700 zł/t – wynosiła 696 zł/t. Dziś jest już inaczej, bo średnia wynosi 701 zł/t. Stawkę 765 zł/t otrzyma się dziś w jednym ze skupów w woj. warmińsko-mazurskim, a kwoty 730–750 zł/t są coraz częstsze. Widać tendencję wzrostową w przypadku cen, choć jest to proces długotrwały i musieliśmy czekać na niego kilka miesięcy – praktycznie od grudnia poprzedniego roku.

Średnie, dzisiejsze ceny skupu zbóż w kraju:
  • pszenica konsumpcyjna – 701 zł/t,
  • pszenica paszowa – 652 zł/t,
  • żyto – 541 zł/t,
  • pszenżyto – 596 zł/t,
  • jęczmień – 6013 zł/t
  • kukurydza sucha – 657 zł/t.

Sprawdź aktualne ceny skupu zbóż w swoim regionie.

jd, fot. Sierszeńska

Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy