Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Zwalczanie 20 priorytetowych agrofagów kwarantannowych na terytorium UE

Obrazek

Komisja opublikowała wykaz 20 regulowanych agrofagów kwarantannowych kwalifikujących się jako agrofagi priorytetowe, których skutki są najpoważniejsze. Państwa członkowskie będą musiały prowadzić kampanie informacyjne!

Dorota Kolasińska12 października 2019, 07:22
Komisja opublikowała wczoraj listę 20 agrofagów w tym Xylella fastidiosa, popilia japońska, azjatycka kózka, czynnik wywołujący zazielenienie cytrusowych i plamistość czarna, których skutki gospodarcze, środowiskowe i społeczne na terytorium UE są najpoważniejsze. Państwa członkowskie będą musiały organizować kampanie informacyjne dla obywateli, przeprowadzać coroczne badania, przygotowywać plany awaryjne, ćwiczenia symulacyjne i plany działania na rzecz zwalczania tych agrofagów.

Z zadowoleniem odnosząc się do przyjęcia tego wykazu, komisarz Vytenis Andriukaitis odpowiedzialny za zdrowie i bezpieczeństwo żywności, powiedział: W ciągu ostatnich pięciu lat zdrowie roślin zajmowało wysokie miejsce w planie moich działań. Dlatego szczególnie cieszy mnie, że do swoich osiągnięć mogę zaliczyć ten wykaz priorytetów, który pomoże UE i jej państwom członkowskim w lepszym przygotowaniu się na występowanie tych bardzo niebezpiecznych agrofagów i w odpowiednio wczesnym im przeciwdziałaniu, co oznacza wkład w europejski zielony ład oraz ochronę bioróżnorodności, ekosystemów naturalnych i unijnego rolnictwa.

Tibor Navracsics, komisarz do spraw edukacji, kultury, młodzieży i sportu odpowiedzialny za Wspólne Centrum Badawcze, powiedział: Aby skutecznie chronić rośliny i jakość życia obywateli, musimy najpierw zwalczyć szkodliwy wpływ agrofagów takich jak popilia japońska czy plamistość czarna na naszą gospodarkę, środowisko i społeczeństwo.Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)