StoryEditor

Zwiększyć efektywność glifosatu

Stosowanie glifosatu w tzw. uprawie konserwującej glebę, jest niezbędne, lecz na zachodzie budzi sporo dyskusji w kontekście zbyt dużych ilości tej substancji stosowanych na polach.
22.10.2015., 08:10h

Dlatego też zaczęto szukać odpowiedzi na pytanie jak można polepszyć jego działanie. Jedno z takich doświadczeń założono w Izbie Rolniczej Nadrenia Północna-Westfalia. Celem tego doświadczenia było znalezienie odpowiedzi na kilka kwestii, a mianowicie:

  • czy są różnice w skuteczności między tzw. standardowymi a tzw. herbicydami klasy premium zawierającymi glifosat w zwiększonej ilości;
  • jaki wpływ na skuteczność glifosatu ma twardość wody;
  • czy dodatek siarczanu amonu, r.s.m. lub adiuwantów polepsza skuteczność glifosatu.

W doświadczeniu okazało się, że zabieg glifosatem z wodą deszczową był skuteczniejszy o ok. 10% w porównaniu z wykorzystaniem twardej wody. Wszelkiego rodzaju dodatki, jak np. adiuwanty czy r.s.m., mogą polepszyć lub pogorszyć skuteczność tej substancji w zależności od gatunku zwalczanego chwastu, a najlepszą skuteczność ma glifosat z dodatkiem siarczanu amonu.

Szczegółowe informacje i warianty agrotechniczne doświadczenia z różnymi dawkami glifosatu znajdą Państwo już w najbliższym numerze „top agrar Polska”  (11/2015). Zapraszamy na nasze łamy!
mwal

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. kwiecień 2024 22:42