Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Zwiększyć efektywność glifosatu

Obrazek

Stosowanie glifosatu w tzw. uprawie konserwującej glebę, jest niezbędne, lecz na zachodzie budzi sporo dyskusji w kontekście zbyt dużych ilości tej substancji stosowanych na polach.

dr Maria Walerowska22 października 2015, 12:00

Dlatego też zaczęto szukać odpowiedzi na pytanie jak można polepszyć jego działanie. Jedno z takich doświadczeń założono w Izbie Rolniczej Nadrenia Północna-Westfalia. Celem tego doświadczenia było znalezienie odpowiedzi na kilka kwestii, a mianowicie:

  • czy są różnice w skuteczności między tzw. standardowymi a tzw. herbicydami klasy premium zawierającymi glifosat w zwiększonej ilości;
  • jaki wpływ na skuteczność glifosatu ma twardość wody;
  • czy dodatek siarczanu amonu, r.s.m. lub adiuwantów polepsza skuteczność glifosatu.

W doświadczeniu okazało się, że zabieg glifosatem z wodą deszczową był skuteczniejszy o ok. 10% w porównaniu z wykorzystaniem twardej wody. Wszelkiego rodzaju dodatki, jak np. adiuwanty czy r.s.m., mogą polepszyć lub pogorszyć skuteczność tej substancji w zależności od gatunku zwalczanego chwastu, a najlepszą skuteczność ma glifosat z dodatkiem siarczanu amonu.

Szczegółowe informacje i warianty agrotechniczne doświadczenia z różnymi dawkami glifosatu znajdą Państwo już w najbliższym numerze „top agrar Polska”  (11/2015). Zapraszamy na nasze łamy!
mwalPicture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)