Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

10 najbogatszych rolników na świecie: czym się zajmują?

Z rankingu Forbsa najbogatszych ludzi na świecie wyłoniono 10 najbogatszych rolników, właściwie biznesmenów, ale każdy z nich zaczynał od niewielkich gospodarstw, gumiaków, wideł i pracy własnych rąk. Teraz zarządzają gigantycznymi farmami i obracają ogromnymi kwotami rocznie. Czym się zajmują?

Dorota Kolasińska27 listopada 2021, 16:42

Faktem z pewnością jest to, że najbogatsi rolnicy na świecie nie spędzają już całego dnia pracując w polu lub oborze. Większość z nich jest nadal stosunkowo blisko związana ze źródłem swojego dochodu. Co prawda teraz kierują swoją działalnością głównie z biurowców w dużych miastach, ale fortunę zbijają na ziemi i zwierzętach. 

10. Bao Hongxing (Chiny)

Jest szefem jednej z największych prywatnych firm rolniczych w Chinach – w prowincji Jianxi. Ma aktywa netto w wysokości 1,3 miliarda dolarów. Ukończył Uniwersytet Rolniczy w Jianxi, a następnie pracował na różnych stanowiskach w chińskim przemyśle rolniczym. Jego własna firma zajmuje się produkcją, badaniami, handlem paszą dla świń oraz hodowlą trzody. Magazynuje i sprzedaje zboże oraz paszą.

9. Fu Guangming (Chiny)

Najbogatszym przedsiębiorcą rolnym numer 9 jest Fu Guangming, szef prywatnej firmy rolnej Fujian Sunner Development. Dzieli się majątkiem z córką Fu Fenfang, która pełni funkcję dyrektora firmy. Z majątkiem netto w wysokości 1,5 miliarda dolarów dorobił się fortuny w branży drobiarskiej. Jego firma jest dostawcą kurczaków dla restauracji KFC w Chinach, zajmuje się hodowlą, ubojem i przetwórstwem brojlerów, głównie w Chinach i Azji. Asortyment obejmuje mrożone produkty z kurczaka dla przemysłu spożywczego, hurtowni mięsnych i innych rynków.

8. Qin Yinglin (Chiny)

Następnym miliarderem rolniczym jest Qin Yinglin. Prowadzi rolniczy biznes Muyuan Foodstuff o wartości 2 mld dolarów, jest największym hodowcą trzody chlewnej w Chinach i głównym dostawcą na największy rynek wieprzowiny na świecie. Studiował na Uniwersytecie Rolniczym Henan i założył własną firmę w 1992 roku, mając zaledwie 22 świnie – mówi legenda miliardera. Firma działa (jak dotąd) tylko na rynku chińskim - ale jest znana wśród hodowców trzody chlewnej na całym świecie.

7. Vadim Moshkovich (Rosja)

Gigantem rolniczym numer 7 jest Rosjanin Vadim Moshkovich, który rozpoczął swoją przygodę z rolnictwem od … wódki, oleju i sprzedaży mieszkań na początku lat 90. Po osiągnięciu z tego ogromnych zysków postanowił zainwestować w ziemię. Założył gospodarstwo rolne Rusagro, którego jest obecnie prezesem, jednego z największych producentów trzody chlewnej i cukru w Rosji. Rusagro jest położone na bagatela … 600 000 hektarach, a aktywa znajdują się w różnych regionach Rosji. Firma sprzedaje swoje produkty w ponad 15 krajach i w ponad 80 regionach Rosji. Szacuje się, że majątek Vadima Moshkovicha wynosi 2,3 miliarda dolarów.

6. Andrej Babis (Czechy)

Andrej Babis, z majątkiem 3,4 miliarda dolarów, od 2017 roku był także premierem, a wcześniej ministrem finansów Republiki Czeskiej. Prowadzi gospodarstwo rolne Agrofert jest głównym graczem w czeskim i słowackim przemysłu rolno-spożywczego. Agrofert jest właścicielem ponad 100 000 hektarów gruntów ornych.

5. Harry Stine (Ameryka Północna)

Amerykanin na 5. miejscu: Harry Stine naprawdę pochodzi z farmy. Doszedł do czołówki amerykańskich rolników z majątkiem netto 3,5 miliarda dolarów. Stine dorobił się fortuny sprzedając i licencjonując genetykę kukurydzy i soi dużym międzynarodowym firmom, takim jak Syngenta i Monsanto. Harry Stine był synem farmera, który od dzieciństwa zajmował się nasionami na rodzinnych polach. Prowadzi rolniczy magazyn internetowy AgroMag. Jego firma Stine Seeds, jest największą prywatną firmą nasienną na świecie.

4. Książę sułtan bin Mohammed bin Saud Al Kabeer (Arabia Saudyjska)

Al Kabeer jest członkiem saudyjskiej rodziny królewskiej. W 1977 założył firmę mleczarską Almarai. W 2005 roku wprowadził firmę na giełdę i zatrzymał 24 procent udziałów, co dało mu 3,8 miliarda dolarów zysku netto. Almarai jest jednym z największych eksporterów i hodowców bydła mlecznego na Bliskim Wschodzie. Oprócz farm mlecznych Al Kabeer posiada również stadninę koni poza Riydah.

3. Stewart i Lynda Resnick (Ameryka Północna)

Stewart i Lynda Resnick to najbogatsi sadownicy na świecie! Ich majątek to 4 mld dolarów. Uprawiają migdały, pomarańcze, grejpfruty i produkują soki. Rodzina posiada ziemię w Centralnej Dolinie Kalifornii i południowym Teksasie. Ich produkty są sprzedawane w całych Stanach Zjednoczonych. Stewart Resnick założył swoje imperium rolnicze w 1978 roku. Kupił swoją pierwszą ziemię uprawną w Kalifornii. Oprócz działalności rolniczej Resnicks posiadają również większość udziałów w Kern-Water-Bank, jednym z dużych podziemnych zbiorników wodnych w Kalifornii.

2. Liu Yonghao (Chiny)

Liu Yonghao jest szefem New Hope Group. Z majątkiem 4,6 miliarda dolarów Liu Yonghao i jego rodzina znajdują się w czołówce hodowców bydła. Firma jest reprezentowana nie tylko na rynku chińskim, ale także w innych krajach i posiada ponad 500 filii i oddziałów. Firma rozwija również usługi i sprzedaż pasz i przetwórstwo spożywcze.

1. Liu Yongxing (Chiny)

Na samym szczycie listy jest Liu Yongxing, co jest niesamowite w tej historii - jest bratem drugiego najbogatszego chińczyka. Zajmuje pierwsze miejsce wśród najbogatszych rolników na świecie z majątkiem 6,6 miliarda dolarów. Swoją firmę East Hope Group założył na początku lat 90. po tym gdy odłączył się od braci. Grupa East Hope specjalizuje się w produkcji pasz dla świń, kurcząt, kaczek, ryb itp. Produkty firmy dostępne są głównie na rynku chińskim, ale coraz częściej także za granicą, m.in. w Wietnamie, Singapurze, Indonezji czy Kambodży.

oprac. dkol na podst. agrarheute.com

fot. poglądowePicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)