Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Zboże z Ukrainy: 16 statków przypłynęło, 90 kolejnych czeka, 16 tysięcy wagonów na granicy

Obrazek

W portach rzecznych na Dunaju czeka 16 statków, które dzięki odzyskaniu przez Ukraińców Wyspy Węży przepłynęło przez ujście Bystre. Monika Piątkowska, prezes Izby Zbożowo-Paszowej tłumaczy, czy Polskę zalewa właśnie zboże z Ukrainy.

Karol Pomeranek14 lipca 2022, 12:24

Statki czekają na załadunek

Statki przepłynęły przez ujście Bystre dzięki odzyskaniu przez stronę ukraińską słynnej już Wyspy Węży. W chwili obecnej czekają one na załadunek ukraińskiego zboża w portach Izmaił i Reni.

Kolejnych 90 statków – jak za agencją Reuters podaje Business Insider – czeka tymczasem na swoją kolej w rumuńskim kanale Sulina. Strona ukraińska w chwili obecnej negocjuje z Rumunią zwiększenie tam przepustowości do ośmiu jednostek na dobę. Jeśli tak się stanie, miesięczny eksport ukraińskiego zboża wzrośnie o 500 tys. ton.

Tli się także nadzieja na odblokowanie portów nad Morzem Czarnym. W środę w Stambule rozpoczęły się rozmowy w tej sprawie delegacji wojskowych z Turcji, Ukrainy i Rosji, z udziałem przedstawiciela ONZ.

16,7 tys. wagonów na granicy

Tymczasem także za naszą wschodnią granicą – jak mówi w rozmowie „Dziennikiem Gazetą Prawną” Monika Piątkowska, prezes Izby Zbożowo-Paszowej – w wagonach i silosach czekają ogromne ilości zboża gotowego do wywozu. Według szefowej IZP, na odprawę czeka tam aż 16,7 tys. wagonów, z czego co piąty ze zbożem.

– W tej chwili nie możemy mówić o zalaniu naszego rynku przez zboże z Ukrainy, choć rolnicy, którzy mieszkają najbliżej granicy, mogą obserwować pierwsze symptomy tego zjawiska – wyjaśnia na łamach DGP.

Jak podkreśla, powstały tam ogromny zator to przede wszystkim efekt braku odpowiedniej logistyki. Linia Hutnicza Szerokotorowa, która mogłaby przewieźć ukraińskie zboże, to zaledwie jednotorowa nieelektryczna linia, bez odpowiednich bocznic. Do tej pory wykorzystywana była w głównej mierze do transportu rudy żelaza, węgla i drewna. Tymczasem zboża z Ukrainy Polska nie importowała, a nasz sąsiad eksportował je na świat innymi kanałami.

Wyspa Wężowa
  • Leży 35 km na wschód od delty Dunaju. Ma 690 m długości i 560 m szerokości, jej powierzchnia wynosi 0,205 km². Najwyżej położony punkt wznosi się 41,3 m n.p.m.


autor: kp

fot. Envato Elements


Picture of the author
Autor Artykułu:Karol Pomeranek
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)